11.7.2020 | Svátek má Olga


Země bez pravidel

2.9.2019

Prázdninová politická groteska přinesla poznání, že se v tomto státě už vůbec nedá počítat s nějakým řádem a nějakými pravidly. Tudíž se nedá nic odhadovat, jak se zachová státní zástupce Jaroslav Šaroch ve věci Čapího hnízda. Podle prognóz by dnes, tedy v pondělí, měl s něčím vyjít na světlo.

Nejčistší by samozřejmě bylo předání věci Městskému soudu v Praze. Všechna jiná řešení vyvolají bouři nevole. Jaká jsou ta jiná řešení? V podstatě dvě. Kdyby státní zástupce kauzu odmítl s tím, že ho policie nepřesvědčila, že jde o trestný čin, musel by to být diamantově jasný případ. Což zcela určitě být nemůže. Dotace na Čapí hnízdo byly naprosto jasně to, co známe ze židovských anekdot jako šmé. Nad šmé se můžeme pozastavovat, jako se pozastavujeme, že Babiš půjčil své vlastní firmě skrz korunové dluhopisy na šestiprocentní úrok a dostává sto padesát mega ročně a neplatí z toho žádné daně. To je šmé, až se z toho zvedá žaludek, nota bene u člověka, který mlátí živnostníky o zem a kroutí jim krky. Nuže, Čapí hnízdo je dozajista šmé, ale šlo o trestný čin? Dotace prošla nějakým schvalovacím procesem, někdo ji přiklepl, na základě něčeho, spis má prý dvacet tisíc stran. Zástupce Šaroch už pro zdravost své kůže by tedy udělal nejlíp, kdyby těch dvacet tisíc stran jako horký brambor předal Městskému soudu.

Třetí možnost je, že předá spis k došetření policii. I to vyvolá skandál a rozhodnutí se tím jen oddálí. Nakonec se mu spis vrátí na stůl, bude mít třicet tisíc stran a jeho volba bude stejně těžká jako teď.

Jistě že ani to předání soudu by nebylo jednoduché, protože by to musel zdůvodnit.

Ale víte, jak to v Česku chodí.

Daleko snadněji se dovozuje, že je někdo darebák, než to, že nic neprovedl.

Ať to dopadne jakkoli, vstupujeme do politického podzimu, který podle všech známek bude teplotně abnormální. Babiš už oznámil, že neodstoupí, ani když ho Šaroch před soud pošle. Jak se zachová ANO? Je to opravdu jen smečka věrných psíků? Ale, jak jsem předeslal: v zemi bez pravidel se nedá nic předvídat.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.