Neviditelný pes

Zeman vystřelil ze startovní pistole

28.12.2020

Většina reakcí na takzvaný vánoční projev prezidenta Zemana (zde) se nese v pošetilém duchu: je dobře, že prezident podpořil očkování, ale nemusel provokovat a urážet a rozdělovat. Podpora očkování je pozitivum, nicméně i je musíme vnímat v celkových souvislostech. Pokud jde o tezi, že nemusel urážet, ta je mylná ze své podstaty. Zeman musí urážet, na tom je postaven smysl jeho činnosti, již se zdráhám nazvat politickou prací.

Nebyl to žádný vánoční projev, nýbrž výstřel ze startovní pistole maratonu zvaného kampaň do parlamentních voleb. Dal najevo, že se ho zúčastní jako aktér a že chce dosáhnout cíle: zničení snah demokratické opozice vyhodit Andreje Babiše ze sedla. Když si toto uvědomíme, pak se obsah projevu čte jasněji. 

Obvyklý, dalo by se říci povinný útok na novinářský stav byl tentokrát veden nebývale adresně. Zasažen byl Respekt a také Hospodářské noviny, tedy média, která rozhodně nejsou masově rozšířená, nicméně nejvýrazněji podporují liberálně progresivistický politický proud. Pravolevé dělení politické scény ztratilo aktuálnost. Nejen u nás, to zdaleka ne, stojí proti sobě populistický proud, který naslouchá přáním veřejnosti a snaží se vytvářet dojem, že jim vychází vstříc. Na opačnou stranu směřují liberálové vedení neotřesitelnou vírou ve správnost svých idejí: jejich prapor přebírají Piráti a zdá se, že jim bude ochotně sekundovat STAN. 

Tento proud je pro Babiše zřejmě nebezpečnější, protože má největší dynamiku. Proto Zeman tak nechutně zaútočil dokonce jmenovitě na některé liberální novináře. Označkoval nejvážnějšího nepřítele a nastavil tím generální linii. Ví, že tím popudí média, právě tak jako ví, že voliči populistů médiím nevěří a volí takzvané alternativní, rozumějme obskurní kanály komunikace. 

Koronavirová krize bude v dohledné budoucnosti nejdůležitější téma, a proto Zeman chválil vládu v jejím úsilí – vláda má krizi na starosti a při tom zůstane. Opozice se svou snahou o korekci výstřelků bude snadno označena za škůdce pozitivních snah o zvládnutí pandemie, i to se dá ze Zemanova vystoupení vyčíst. Nezůstalo bez povšimnutí, že Zeman několikrát slovně napadl oponenty protiepidemiologických opatření. Kdyby to myslel vážně a nikoli jako politickou podporu Babišova režimu, musel by nechat na pokoji pana Honzejka z Hospodářek a místo toho by si vzal na paškál zejména Institut Václava Klause s principálem v čele. To je ideologická bašta, to je generátor odmítačské propagandy. 

Pan Honzejk nikdy nenapsal něco tak nestoudného, jako posledně Ladislav Jakl v článku u nás na Psu Nadešla doba očkovací (zde). Nad tímto demagogickým hanopisem se mohl prezident vyřádit, místo aby útočil na různé „Tabery, Štětky a jiné“. Kdepak. Jemu nejde o vakcinaci. Jemu jde o vítězství Andreje Babiše a pokoření opozice. Útočí na její silnější část, na Piráty stále více podporované mladou generací. To je hlavní protivník. O konglomerát ODS + TOP 09 plus KDU-ČSL se nemusí Zeman starat. Ten pracuje na svém znemožnění sám.

Zemanovo vystoupení tedy není žádný úlet, nýbrž útok.

Vagína profesora Pafka

Z naprosto nezaručeného zdroje se dozvídáme detaily z pozadí teď už slavného vystoupení profesora Pafka na tiskové konferenci k zahájení vakcinace v Česku. Profesor, jsa si vědom vážnosti situace, se ubíral k mikrofonu, když tu se k němu přitočil zatím nevypátraný mediální rádce:
„Hlavně to nepopleťte, pane profesore!“
„Co jako?“
„No abyste neřekl místo vakcína vagína!“
„Dovolte,“ ohradil se profesor. „Něco podobného by mě ani nenapadlo.“
No a překlep byl na světě.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek