Že by znovu Stalingrad?
Dozvídáme se, že Stalingrad se znovu bude jmenovat Stalingrad. Tedy přesněji, že město nyní zvané Volgograd se bude jmenovat Stalingrad. Toto jméno město neslo od 10. dubna 1925 a přejmenováno bylo 7. listopadu 1961. Do roku 1925 od svého založení v roce 1589 to byl Caricyn. Město nevzalo název od cara. Původně to byla pevnost na soutoku řek Carica a Volha. Ani ta řeka neměla s carem nic společného. Název vychází z tatarského Sary Su, tedy Žlutá řeka.
V toku událostí nemá přejmenování jednoho města vůbec žádný význam. Na akt sám bude jistě mnoho názorů. Zde ten můj. Město neproslulo proto, že mu vtisknul masový vrah Stalin svůj nickname. Proslulo obrovským hrdinstvím lidí, kteří ho bránili a ubránili proti nacistickému útoku navzdory nezměrným útrapám a ztrátám. Na tomto faktu nic nemění jiná fakta, jako například, že to nebylo hrdinství dobrovolné, že bylo převážně vynucené, že v té válce, kdo couvl na frontě, měl jistou smrt z hlavní kulometů jednotek NKVD. Zkrátka, Stalingrad je název spojený s krví a útrapami.
Tenhle úvodník je osobnější, než mívám ve zvyku, takže si dovolím přiznat, že v Paříži jsem vždycky na stanici metra Stalingrad měl podivný pocit: inu, Francouzi, ti se mohou na nějaké ideologické kotrmelce vykašlat. A teď se v souvislosti s návratem názvu Stalingrad dozvídám, že i v naší Příbrami přetrval Stalingrad ty politické veletoče. Není to nějaká mýlka? Je to možné v naší společnosti vrtichvostů?