25.9.2023 | Svátek má Zlata


Zatykač dobrý, Leopardy lepší

18.3.2023

Mezinárodní trestní soud ICC v Haagu vydal zatykač na Vladimíra Putina (jistě jste o něm už někdy slyšeli) a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovovou-Bělovovou (pochybuji, že jste o ní někdy slyšeli). Soud zahájil stíhání kvůli deportacím ukrajinských děti z okupovaných území Ukrajiny do Ruska. Podle všeho co o věci víme od 24. února 2022 je Vladimír Putin válečný zločinec, odpovědný za rozpoutání dobyvačné války proti suverénnímu státu s úmyslem ho zbavit státnosti a v dalším sledu pokračovat v krocích namířeným proti dalším sousedním státům včetně toho našeho (byl první na seznamu hned vedle USA). Toto vše je doložitelné, včetně zavlékání ukrajinských dětí do Ruska.

Zvláštní ale je, že se ICC soustředil právě na toto a tak vznikla dvojice stíhaných, světově známý prezident a dosud anonymní činovnice bez jasného zařazení (co je to zmocněnkyně?). Oznámení vyvolalo pozornost, přihlásila se k němu naše reprezentace, jmenovitě trojice Pavel, Fiala, Lipavský, a jak naznačeno v titulku naší úvahy, záměr své opodstatnění má.

Přesto je zřejmé, že Ukrajině spíše pomohou dodávky tanků Leopard. Bylo by dobře kdyby se konečně hnuly, zde neplatí, že čas jsou peníze, ale platí, že čas jsou mrtví. Je skvělé, že Polsko posílá první stíhačky a další připravuje, chystá se i dodávka ze Slovenska. Co ale s tím zatykačem? Že ho má respektovat 120 zemí. Znamená to, že kdyby se jednou měly konat rozhovory, ať už válka dopadne jakkoli, jednou nastanou, bude to muset být bez Putina nebo v některé jiné než v jedné z 120 dotyčných zemích, kde by Putina odvezli hned po výstupu z letadle antonem? To je groteskní představa. Zatykač ze strany ICC je tak trochu čarodějnická panenka voodoo, do které se zapíchají špendlíky a odsouzený hyne. Funguje to v pohádkách, v praxi je to horší. Jen vzpomeňme, kolik takových panenek voodoo vyrobil ICC vůči Izraeli, jemuž nemůže odpustit, že se brání proti teroristům svírajícím Palestinu v kleštích své moci. Takže dobré, zatleskejme zatykači jako působivému rituálu, ale pokračujme ve skutečné podpoře Ukrajině vzdorující agresi.

Aston Ondřej Neff