1.6.2020 | Svátek má Laura


Zatím předběžné výsledky ve velkých městech

5.10.2018

V menších obcích je jasno, sčítání v těch velkých se protáhne hluboko do noci. Vždyť taková pražská kandidátka byla plachta připomínající výtisk novin, a do ní se zaškrtávaly i preferenční hlasy. V sobotu večer se rýsuje jen jedna - zdá se - jistota, propad klasické levice, tedy socdem a komunistů, určitě v Praze, ale i v mnoha dalších městech. 

Andrej Babiš už dopředu ohlásil vítězství, skutečně vítězí ve většině krajských měst, v Praze jeho oblíbená sídliště nepřevážila svou váhou nad pražskou kavárnou. Ta Babiše nesnáší a podle dosavadních počtů ho odsunula až za ODS a Piráty.

V podstatě nejrozumnější a nejdůstojnější byly volby do místních samospráv. Tam je zpravidla jasné, jak to je, každý ví, jak starosta funguje nebo nefunguje. Čím ale je obec větší, tím přibývá nejasností. Což není argument proti volbám, je to pouze prosté konstatování faktu.

Ve třetině senátu se změní obsazení, respektive v těchto volbách jde o obsazení třetiny senátu. Zde má sociální demokracie jakýs takýs úspěch, do druhého kola postupuje pět jejích kandidátů, ovšem ANO má jedenáct želízek v ohni, ODS deset, a jen lidovci čtyři. V nadpoloviční většinu hlasů doufá Jiří Drahoš, úspěšní byli i dva další prezidentští kandidáti, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Zatím to tak vypadá, před ukončením sčítání. 

I pak bude složité odhadovat další vývoj na komunální úrovni v důsledku d´Hontova volebního modelu, který preferuje subjekty s vyšším počtem hlasů před těmi s nižším. Jasněji bude během nedělního dopoledne.

Aston Ondřej Neff


Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY s AJ Praha-východ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.