22.3.2023 | Svátek má Leona


Zateplete se, nebo...co?

17.3.2023

Posledně schválená směrnice Evropského parlamentu, schválená m.j. čtyřmi českými poslanci, Niedermayerem plus třemi Piráty, by vedla k tomu, že úderem roku 2028 budou muset být novostavby včetně rodinných domů energeticky neutrální, tudíž i vybavené soláry a v následujících letech bude třeba i stávající domy (je jich v Česku 200 tisíc) a rodinné domy (1,7 milionu) zateplit, vyměnit jim okna atd., aby vyhověly energetickým normám. Znepokojení velké, otazníků mnoho.

K tomuto novému biči je našlápnuto už nařízením o energetických certifikátech. Sedm stupňů náročnosti atd., je třeba to mít když prodáváte / kupujete nemovitost. Zatím to sběh lidu na Václaváku nevyvolalo. Co ale se stane, když coby vlastníkovi rodinného domku někdo nařídí zateplení a výměnu oken v cenové relaci set tisíc korun. Jak je možné někomu nařídit takovou investici? Budou nějaké sankce?

To jsou otázky, které napadnou každého. Nicméně, tak daleko nejsme, jde o návrh směrnice a rozhodovat by měly národní parlamenty. Na první pohled je ten nápad v rozporu s principem subsidiarity, tedy zásady, že rozhodování se má odehrávat co nejblíže občanovi a že tedy by Brusel neměl mluvit do mých oken. Na to odpoví Brusel, že na výměně oken závisí osud planety a když neoplácáte fasádu polystyrénem, Marshallovy ostrovy zmizí pod vodou.

Každopádně ale se blíží doba, kdy se tyto otázky stanou součástí i našeho vnitropolitického boje. Protievropskou notu jedou Okamurovi espéďáci už z principu, dělají to tak důkladně, až je to nevěrohodné. Evropská unie není jenom zakazování aut, tím spíš, že i to zakazování aut je zatím na papíře a kdo ví, jak to dopadne. Nicméně tlak citelný tu je a slabší hned tak nebude. Hnutí ANO s Babišem v pozadí sbírá síly na ofenzívu pro volby, které nejsou zas tak moc daleko. Snaží se Okamurovi vyluxovat voliče, jako to udělal sociálním demokratům a určitě přitvrdí proti zeleným nápadům Bruselu (třebaže to byl Babiš, kdo v roli premiéra na Green Deal přistoupil). Tím by se mohlo posunout z role bojovníků za blaho důchodců a v roli euro-realistů stanout po boku… ODS, která tuto roli zastává už tradičně.

To jsou jenom spekulace. Jedno je jisté: Brusel to nedělá pravověrným stoupencům evropské integrace snadné.

Aston Ondřej Neff