26.5.2022 | Svátek má Filip


Záhady a nezáhady

12.4.2022

Celý život píšu sci-fi, ale tohle by mě nenapadlo napsat. Že se o vojenské fiasko Ruska zasloužil nějaký pan Beseda, tedy generál tajné služby FSB (nástupce KGB). Ten že nafasoval prachy v řádu miliard (2,6 za poslední měsíce), aby zařídil vlídné přijetí ruské armády na Ukrajině, prachy ukrad a toho času je ve vězení. 

Historka je to šílená, berme na vědomí, že v dnešní době je třeba zacházet s informacemi velmi opatrně, ať přicházejí z kterékoli strany. O výměně ruských generálů se ale psalo už dřív a zdá se, že je pravda, že velení nad útokem proti Ukrajině převzal generál Alexandr Dvornikov se zkušeností ze Sýrie.

Není to jediná těžko uvěřitelná historka z těchto hodin. Ke kuriozitám patří i návštěva rakouského kancléře Karla Nehammera u Vladimíra Putina. Komuniké žádné, podle kancléře byl rozhovor „velmi přímý, otevřený a tvrdý“. Což by naznačovalo, že dostal nafackováno, pokud ovšem se k Putinovi ocitl dost blízko – a to se nedaří hned tak někomu. Tady si nemusíme lámat hlavu jako v předchozím případě, jestli je to pravda. Nehammer zřejmě u Putina opravdu byl. Záhada leží jinde: proč tam lezl? Potlesk německého patolízala Scholze naznačuje, že tam byl škemrat o plyn, závislost si Rakousko i Německo vykoledovalo pod praporem záchrany světa přechodem na zelenou energii, ale protože žádná není, musí to být plyn.

Přeháním jen málo, v rámci expresivní zkratky.

Včera jsem tu psal, jakpak se asi zachová Andrej Babiš k projektu zřízení stálých instalací NATO na našem území. Andrej naslinil prst, zjistil směr větru a už má pevné stanovisko: jsou zbytečné. Truchlivě se k němu řadí i Ivan Bartoš za Piráty. Rýsuje se hlavní téma nastávající prezidentské kampaně. Slogan pro Babiše, Bartoše, socialisty – a další se přidají: NATO nás chránit smí, ale jen jako host!

Aston Ondřej Neff