25.10.2021 | Svátek má Beáta


Zachraň se, kdo můžeš

18.2.2021

Takřka přesně před dvěma měsíci jsem zde volal Zachraň se kdo můžeš. Teď, jak se zdá, se to heslo stalo jádrem vládní strategie. 

Heslo Zachraň se kdo můžeš jsem razil před vánočním rozvolňováním: bylo snadné si spočítat, že s koncem roku porostou čísla a že kolem desátého ledna dosáhnou katastrofálních hodnot. K čemuž došlo.

Před těmi dvěma týdny jsem napsal:

Nechci to svinstvo dostat, je mi pětasedmdesát, tak nikam moc nelezu a když lezu, beru si respirátor dvojku. Myslím si, že kdybychom žili v rozumné zemi, pak by umožnila co největší rozšíření samostatného testování. Aby firmy, ale i rodiny a skupiny a jednotlivci si za rozumné peníze mohli udělat obrázek, jak jsou na tom. Tomu vláda zjevně brání, asi na tom někdo hodně vydělává.

O měsíc později jsem napsal:

Zachraň se, kdo můžeš. Zrovna včera nás zvali na soukromou párty do hospody, do salónku, že jako mrk mrk rodina. Tak na to se můžu leda vyignorovat. Zachraň se, kdo můžeš, a nedělej blbosti.

Máme polovinu února a platí to doslova. Vidí to, kdo má rozum v hlavě. Pan P.Z. z Prahy 4 mi napsal:

V tuto chvíli polovina národa urputně bojuje proti nouzovému stavu jako proti úhlavnímu nepříteli. Přitom nouzový stav není ten nepřítel. To, proti čemu bychom měli bojovat, je velký počet aktivních případů a s tím spojená vysoká virová nálož v populaci. Nejrůznější opatření se dají vyhlásit i bez nouzového stavu a od 1. března, pokud se to podaří schválit, tak se republika zavře stejně, jako je to teď, i bez nouzového stavu podle pandemického zákona.

Spousta lidí to ale nechápe a nikdo jim to nevysvětlí. A tak jsem se to snažil co nejvíc zjednodušit asi tímto způsobem:

Každý rozumný člověk ví, že když jsem zdravý, tak se mám chovat tak, abych to někde nechytil, a když jsem nemocný, tak se mám zavřít doma do izolace, abych to dál neroznášel. To povede ke snížení počtu aktivních případů a v důsledku toho ke snížení virové nálože v populaci. A odměnou za to pro nás pro všechny bude postupné rozvolňování.

Nemusím snad upozorňovat, že to naprosto a bezvýhradně souhlasí s tím, co tu trvale hlásám. Cituji: „Plošná opatření nefungují, pokud nejsou dodržovaná na individuální úrovni. Myslíme si, že řešením je uvědomělý přístup každého z nás, místo nějakých dalších plošných restrikcí,” sdělil ve středu ministr Blatný.

Tahle situace bude trvat. Nespoléhejme na to, že se něco stane a skončí to. Izrael má 75 procent obyvatel očkovaných a k 15. únoru hlásil 6 tisíc nově nakažených při 8 milionech obyvatel. Budeme se muset naučit s tím žít. Jak se ukazuje, ani prodělání nemoci nechrání před novou nákazou. Kdo ví, jak obstojí očkování proti zmutovaným formám. Politické šarvátky nevedou už vůbec k ničemu – v poslední době je zvlášť komická snaha komunistů a SPD stát se strážci ústavy a další strážce ústavy je předseda senátu Vystrčil s kohortou dalších statečných senátorů. Bojují za regule. My milujeme regule. Proto se vakcína AstraZeneca válí ve skladu v Uhříněvsi, mimo jiné proto, že hasiči nemají licenci pro rozvoz léčiv. Podle regulí.

Za stávající situace proto platí – zachraň se kdo můžeš, chovej se rozumně, kvůli sobě, ale i kvůli tomu, že někdo slabší, než jsi ty, to může chytit a umře. Je to hnusná smrt, v podstatě je to něco mezi udušením a utopením.

Aston Ondřej Neff


Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.