25.4.2024 | Svátek má Marek


Za prostituci legální

16.6.2020

Jen pošetilec by si myslel, že se pirátské vedení Prahy zabývá jen mezinárodní agendou, jako je studená válka s Čínou a Ruskem. Chce vstoupit jako silný hráč i to politiky vnitřní a v době, kdy se naše země řítí do hospodářské krize, obnovuje smělý projekt - legalizaci prostituce. 

Ve čtvrtek o tom má pražské zastupitelstvo jednat a pokud by primátor Hřib dosáhl svého, hlavní město by podpořilo už stávající součást pirátského programu.

Prostituce by měla být zdaněná, aby na tom nevydělávala mafie a byli chráněni i pracovníci, napsal Hřib na Twitteru doslova.

Pokud by tedy Piráti prosadili svou, změnila by se dosavadní praxe. Podle ní pracovnice odevzdávají část výdělku, dle mnohých svědectví i značnou, nezřídka stoprocentní část, pasákům a majitelům bordelu. Ti jim poskytují ochranu. Primátor Hřib tedy navrhuje, aby tuto funkci od pasáků a bordelfýrerů převzal stát. Podle organizace Rozkoš bez rizika funguje u nás třináct tisíc sexuálních pracovnic. Odhady se pohybují kolem stotitícového výdělku měsíčně, ovšem není jasno, zda je to čistá ruka anebo suma po odvedení výpalného pasákovi, přičemž tuto funkci by převzal primátor Hřib, respektive osoby pirátskou stranou pověřené. Finanční objem odvozený z uvedených počtů se blíží 16 miliardám korun ročně. Z hlediska národního hospodářství to není mnoho, zvláště pak v době, kdy je stát ochoten zaseknout půlbiliónovou sekeru, ale v nouzi Pirát i kurvy lapá.

Primátora Hřiba zlobí, že je otázka prostituce neřešena. Ona byla neřešena už za minulého režimu. V Praze byla prostitucí proslulá Perlová ulice, v Brně, Ostravě a jiných velkých městech jistě taky měli takové štafly. Pracovnice fungovaly v podstatě nerušeně, protože jejich klíny nasávaly tvrdou valutu a navíc ony samy poskytovaly cenné informace a mnohé z nich byly předními bojovnicemi při obraně vymožeností socialistického zřízení.

Po listopadu 1989 se situace změnila, prostituce je legálně ilegální a otázka legality nadále zaměstnává hravé mozky, jakým je zjevně vybaven i primátor Hřib.

Piráti si slibují, že zvítězí v příštích volbách a pak možná přijde legalizace prostituce na přetřes zcela vážně. Pak ovšem bude na pořadu dne otázka, pod které ministerstvo prostituce bude spadat. Eliminační metodou můžeme vyřadit ministerstva zemědělství, dopravy, spravedlnosti, obrany, školství, zahraničí a životního prostředí. Zbývá ale ještě dost rezortů a každý by mohl mít zálusk na dohled nad šestnácti miliardami. Pohádalo by se ministerstvo financí s ministerstvem práce a sociálních věcí. Ani ministerstvo průmyslu a obchodu by nechtělo zůstat stranou, jde přece o rozvoj nejstaršího řemesla. Své požadavky by mělo i ministerstvo zdravotnictví, jelikož sex je součást zdravého životního stylu. Ministerstvo kultury by se asi nechalo odstrčit a nic by nebyly platné odkazy na prokázanou inspirační činnost prostitutek na literaturu a výtvarné umění. Velkou šanci by mělo ministerstvo pro místní rozvoj, prostituce je provozována především lokálně. A pokud jsem na nějaké ministerstvo zapomněl, asi je tak nenápadné, že nemá šanci na úspěch.

Nebudu rozvíjet myšlenku, která asi kdekoho napadne, když si uvědomí, do jakého stavu přivedl hlavní město primátor Hřib a že by mu to dávalo plnou kvalifikaci na převzetí otěží. Navrhnu jenom, že by taky bylo dobře, kdyby se někdo na názor zeptal dotyčných sexuálních pracovnic. Aby se zeptal, zdali chtějí být daněny a co je jim milejší, jestli mají ochranu od Drsnýho Ferdy anebo primátora Hřiba.

Aston Ondřej Neff