Pondělí 13. července 2026, svátek má Markéta

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Z neutrality do stranictví

Několik tisíc lidí přišlo před budovu České televize na pražských Kavčích horách protestovat proti chystaným změnám ve financování médií veřejné služby. To opravdu horké nás ale teprve čeká, až vládou schválený návrh zákona přijde do parlamentu. Po vzoru Hussajnovy „matky všech bitev“ nastane „matka všech obstrukcí“. Procesy schvalování zákonů se zastaví. O financování médií nakonec rozhodne Ústavní soud. Na to jsem mimořádně zvědavý. Kde soudci této nejvyšší soudní instituce najdou v ústavě odkaz na to, jak mají být veřejnoprávní média financována? Nicméně nepředbíhejme, tohle nás teprve čeká.

Jaký je současný stav?

Návrh předpokládá osekání rozpočtu ČT a ČRo o patnáct procent, spíš to bude dvacet. Ale i těch patnáct je hodně velká darda. Neférový je vládní argument, že jde o návrat před zavedením daně z mobilů: to bylo geniální rozhodnutí vlády Petra Fialy půl roku před volbami. Neférový je proto, že se poplatky patnáct let nezvyšovaly, takže obě instituce, jak ČT, tak ČRo, se musely vejít do rozpočtu uškrceným inflací a ta byla plus mínus třicetiprocentní. Protesty obou institucí jsou pochopitelné. Každý by křičel, kdyby mu skrouhli plat o pětinu. Jedinec i firma by se s tím museli popasovat. Soukromník (osoba i firma) by sebou musel mrskat, firma zvyklá na stálý příjem by křičela. Je to normální a přirozené.

Bohužel, ČT a ČRo nejsou jenom normální firmy s normálními firemními instinkty. Jsou vnímány v politických souvislostech. Jejich veřejnoprávnost jaksi automaticky předpokládá nestrannost. Bohužel, celý řetěz dílčích událostí (složení rad, daň z mobilů, aktuální vládní návrh) samočinně a nenávratně sune obě média do opozičního tábora a dělá z nich média demobloku.

Je to podobný proces, jakým je posouván prezident Petr Pavel do role „vůdce opozice“. Měl by být naprosto neutrální. Nešťastná tahanice kolem jedné pochybné politické figury ho pozvolna vytlačuje z neutrální pozice do politického tábora momentálně opozičního. Není to dobře ani pro něho, ani pro stát. Totéž platí o postavení České televize a Českého rozhlasu. Jak mají být neutrální, když jsou před vrátnicí transparenty varující před hnědou televizi?

Babišova politika „všichni dostanou přidáno a vaše poplatky převezme stát“ nese ovoce. Bohužel hodně shnilé už před tím, než je někdo otrhal. Přitom… ve druhém čtvrtletí jednadvacátého století rádio a televize opravdu už nejsou určující média pro formování veřejného mínění. Dokazuje to paradoxně sám Andrej Babiš: Má podporu dvakrát větší než jeho protivníci a žádnou veřejnoprávní televizi nebo rádio k tomu nepotřeboval.

Vidím jediný praktický efekt toho všeho, co se děje a bude dít: obě instituce budou osekány a zmrzačeny. Nejvíc to pocítí voliči Andreje Babiše. Starší generace lpí na své „telce“ rozhodně víc, než generace Zet.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2026

Europarlament už jednou shodil Chat Control pod stůl.

Lubomír Stejskal
13. 7. 2026

Nabídka stíhaček F-35 Turecku není pragmatismus, ale nezodpovědnost.

GiZ Gita Zbavitelová
13. 7. 2026

Zemřel významný americký senátor Lindsey Graham.

Ondřej Neff
13. 7. 2026

„Tak jsem slyšel, bratře Josefe, že s tím svým pomníkem máš zase po žížalkách.“ Josef Václav...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2026

V rakouském horském areálu Postalm u Salcburku zahynul při pondělní turistické výpravě...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2026

Lídři devíti evropských zemí se dohodli s Ukrajinou na založení nové koalice pro integrovanou...

Petr Kolman
13. 7. 2026

Přestavte si, že by vašeho syna nebo vnuka povinně, na základě rozhodnutí Evropského parlamentu z...

Jan Houška
13. 7. 2026

Louis Vuitton pro svou novou podzimní pánskou kolekci vsadil na motiv vesmíru. Reklamní kampaň i...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz