26.9.2021 | Svátek má Andrea


Z jeskyně do paláce

17.8.2021

Zdá se, že nejvíce rozžhavené hlavy zchladly, už ani Vít Rakušan nevzývá ducha Václava Havla a jen v suterénu dobublává fáma o tom, že Babiš obětoval tlumočníky, aby si naklonil Okamuru. Jedno letadlo z Kábulu přiletělo, druhé čekalo v pondělí večer v Baku na povolení přistát v Kábulu. 

Mezitím ministr vnitra Jan Hamáček oznámil plán rozmístit azylanty po krajích – a řekl to všem, s jednou výjimkou, totiž nesdělil to hejtmanům oněch krajů. Nejhorlivější je pirátský nikoli hejtman, ale pražský primátor Hřib. Ten se na azylanty těší.

Pro pozorovatele bylo během pondělka mnoho otřesných vjemů, nebudu je tady ani citovat, jistě jste na ně už narazili, pokud věnujete internetu aspoň pět minut denně. Mě zaujal jeden detail, který probleskl zpravodajstvím, že jeden z tlumočníků pracujících pro Čechy už padl do spárů Tálibánu – a že ho islamisté pustili, zmláceného ale živého. Zatím nejsou zprávy o tom, že by se v Afghánistánu dělo to, co v Kambodži po vítězství komunistů, totiž masové vraždění. To dává naději, možná pošetilou, že elita Tálibů se dvacet let schovávala po děrách a jeskyních a teď si chce užívat života v mezinárodních hotelích a na zadních sedadlech luxusních limuzín. K tomu ale se musí chovat akceptovatelně. 

Tady je třeba připomenout, že kupříkladu Saúdská Arábie má taky divoké kořeny, hojně zalité krví, starali se o to hrdlořezové wahhábistického hnutí Ichwán neboli Bratrstvo. O zcivilizování Saúdské Arábie se přičinila i naleziště ropy, kdežto hlavní produkt Afghánistánu je opium, takže to bude složitější. Můžeme se ale utěšovat, že to nemusí dopadnout tak zle, jak to vypadá, a bavit se takovými groteskami, jako že k abdikaci kvůli pádu Afghánistánu vybídl Joea Bidena exprezident Donald Trump, který evakuaci zahájil. Na blbnutí tedy nemáme patent.

Aston Ondřej Neff


Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.