Neviditelný pes

Z basy do voleb?

31.8.2017

Podle očekávání hlasoval sněmovní mandátový a imunitní výbor ve prospěch vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k policejnímu stíhání. Poměr hlasů byl deset, respektive devět pro vydání, hlasy proti pravděpodobně patřily přítomným poslancům za ANO.

Jde o vyšetřování způsobu, jímž se firma Čapí hnízdo dostala k evropské dotaci ve výši padesáti milionů. Původně patřila Agrofertu, pak přešla do rukou Babišových příbuzných a po inkasování dotace se Agrofertu vrátila.

Jde o případ devět let starý, příbuzní získali firmu v roce 2008. Aféra vypukla v listopadu 2015, kdy policie začala případ vyšetřovat z podezření na dotační podvod. Je tedy diskutabilní, zdali současné vyvrcholení aféry je účelově načasované na volby, jak tvrdí anonistický ministr spravedlnosti Pelikán: policii to prostě dlouho trvá.

Podstatný bude další vývoj, zejména pak to, zdali Babiš s Faltýnkem půjdou do vyšetřovací vazby. To se snadno může stát i bez politického tlaku, prostě z logiky vyšetřování. Dá se to čekat, protože dlouhé Babišovy prsty by mohly opravdu zasahovat do vyšetřování a z basy to půjde hůř.

Nicméně ani tím příběh neskončí. Budou volby a ty nějak dopadnou. Kriminalizace šéfů očekávaně vítězné strany, to bude zajímavé novum v novodobých dějinách, i když určité precedenty zde jsou – zatčení Miroslava Sládka za politický projev těsně před prezidentskou volbou, v níž pak o prsa prošel Václav Havel, je taky něco, čím se naše demokracie nemůže pyšnit. Vyšetřování očekávávaně bude završeno soudem. Ten bude muset řešit prekérní skutečnost, že v roce 2008 nebyl pojem dotační podvod v našem zákoníku obsažen, a bude tedy nutno prokázat, že šlo o úvěrový podvod. Ale i zde je právní klička – za dotační podvod hrozí menší trest než za úvěrový podvod, takže soud bude pravděpodobně brát v úvahu paragraf, který v roce 2008 byl ještě ve stádiu příprav.

Kriminalizace patrně Babiše s Faltýnkem vyloučí přinejmenším na čas z politického života a pak bude těžko v ANO hledat vhodné postavy vůdčího typu. A pokud soud Babiše s Faltýnkem osvobodí, absurditám bude nasazena koruna.

Nicméně si lze představit ještě jedno navýšení absurdního dramatu, kdyby totiž Miloš Zeman udělil obviněným milost. Sice prohlásil, že to neudělá, ale víme, že nic z toho, co Zeman řekne, nemá vážný význam.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek