22.10.2020 | Svátek má Sabina


Vzpomínání na Václava Havla

19.12.2019

Možná mi něco uniklo, ale zdá se mi, že vzpomínky na Václava Havla, jeho odchod před osmi lety, jsou letos intenzivnější. Jistě to bude i tím, že jsme si letos připomínali třicáté výročí pádu komunismu a s tou událostí je Václav Havel neodlučně spjat.

Nevytratil se z historie. Když budeme bilancovat, tak srovnatelně silnou stopu opravdu zanechal jen T.G. Masaryk. Ani Masaryk nevyhovoval každému a také Václav Havel není ani zdaleka reprezentant většinového názoru. Ale i jeho oponenti mu nemohou upřít, že se proti němu musí polemicky vymezovat. V této souvislosti je také dobře si uvědomit, že fakticky český stát v pravém slova smyslu vzniká v roce 1990. Za sto, za dvě stě let bude Československo vnímáno jako funkční prototyp zatížený konstrukční vadou multinacionalismu. Kdyby nebylo trhacích zkoušek soupeření dvou totalit, komunismus versus nacismus, prototyp mohl vydržet. Ale dějiny neznají kdyby, znají jen výsledky. Václav Havel byl v čele státu, když se prototyp rozpadal a ustavil se typ finální, čistě český stát v historických hranicích. Hodně přispěl k tomu, že se nově vzniklý stát začlenil do západních struktur.

Dávám v úvahu, zda nebylo velké štěstí, že po Václavu Havlovi nastoupila další silná osobnost, zcela jiného ražení, totiž Václav Klaus. Ten se jako premiérministr zasloužil o ustavení českého samostatného státu, napomohl jeho strukturování coby standardní zastupitelské demokracie čistě západního stylu. Uvažujme přece o variantách. Představme si, že by po Václavu Havlovi nastoupil nějaký Havel druhého nálevu a trapně rozpatlával velikánův odkaz. Václav Klaus nastolil zcela jiný styl a historickou transformaci završil.

Současná vzpomínání na Václava Havla jsou jistě ovlivněna aktuální politickou situací. Určitě není vhodná doba na hodnocení a srovnávání a bilancování. Nicméně je možno konstatovat jako fakt, že dokud byl Václav Havel prezidentem, Prahou se nevalily davy žádající jeho demisi.

Bilancovat dozajista budeme, až se na Hradě objeví čtvrtý prezident.

Abychom pak prstíčkem nehrabali. Přímá volba je záludný čaroděj.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.