Čtvrtek 22. května 2025, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Vzešla hvězda?

diskuse (534)

Ivan Pilný se stal ministrem financí tak trochu, jako se Claudius stal císařem. Po zavraždění Caliguly ho objevili, jak se skrývá zamotaný do záclony, a tak stanul v čele impéria a je dnes jedním z císařů, jejichž jména si pamatujeme. Ve své podstatě splňuje to, co si lidé slibovali od Andreje Babiše.

Není spojený s pětadvaceti lety politické rutiny a má zkušenosti z praxe, tedy z hodně vysokého byznysu. Jenže za zády má minulost s Microsoftem a Billem Gatesem, nikoli StB a Agrofertem. Jeho první představení před reflektory první politické scény bylo sympatické. Nevytahuje se, nechce dělat žádné revoluce půl roku před volbami a jasně se vymezil i pro povolební situaci: opravdu hrozí nebezpečí, že pravděpodobně vítězné ANO nezíská jiného partnera do vlády než komunisty, a do toho Pilný nehodlá jít.

Každopádně se na scéně objevila osobnost, nikoli přičinlivý podržtaška. ANO mělo ještě jednu takovou osobnost, totiž Pavla Teličku. Za okolností veřejně neznámých došlo k neladu a Telička v podstatě prásknul za sebou dveřmi. Časem se ukáže, zda to bylo dobře nebo špatně, ono totiž kdyby bylo víc takových Pilných a Teličků, bylo by možno si představit ANO bez Babiše. Ne hned, ale časem určitě.

Chápu, že je to hodně divoká vize, ale dovedl si někdo před pěti lety představit, že naší zemí bude lomcovat Slovák s legračním jménem Babiš?

Ruská ruleta

Scénář stejný: masová vražda, lamentace nad mrtvými dětmi, šokovaní politici, ujišťování, že se nedáme, a rozhledna nasvícená barvami britské vlajky, to je odezva na vraždění v Manchesteru. Na ulicích bude víc policajtů. Ona je asi někde líheň s polivejcemi a musí se přitopit, aby se jich vyklubalo dost.

Není to ani první, ani poslední masová vražda tohoto typu. Skutečnost je taková, že k nim bude docházet všude tam, kde se vytvořila masová muslimská komunita. Vraždí extrémisté, tedy vyznavači toho krajního. Ale abyste měli něco krajního, musíte mít masivní střed, a to je právě ta komunita, nepochybuji že většinově složená ze slušných, milých lidí. V půlmiliardě obyvatel unie tvoří muslimové čtyři procenta, ve Francii je to 4,7 milionu, v Německu 4,8, v Británii 3 miliony. Kdyby desetina promile z nich byli extremisté, pak jich mají v Británii tři stovky... Koloniální státy jako Británie a Francie si je natáhly historicky, též Německo má své historické důvody - poválečnou obnovu, Švédové si vybudovali muslimskou minoritu z pošetilosti. Tam, kde tyto minority (rostoucí) jsou, tam občas dojde k tomu, co se stalo v Manchesteru.

Jít tam na koncert nebo kamkoli, kde je hodně lidí, to bude ruská ruleta.

Může nás utěšovat jen to, že tahle ruská ruleta má bubínek ne se šesti komorami, ale s počtem nepřeberným. Takže ta pravděpodobnost je velmi, převelmi malá, že se vedle vás nějaký ten Ahmed odpálí. No a ta pravděpodobnost se výrazně sníží v těch zemích, které nemají k budování takové minority slušných lidí s přesahem extremistů důvody, ani koloniální, ani pošetilostní.

Se spíláním, eventuálně soudy a pokutami musí tyto země počítat - čtěte Kiplingovu báseň Když.

Kajínek je venku

Klaus pustil na amnestii miliardové podvodníky, Zeman dvojnásobného vraha a útěkáře z vězení. O motivech Václava Klause lze jen spekulovat, důkazy chybějí. Jeho akolyta nás ujistil, že jenom chtěl profackovat justici. V druhém případě justici fackuje osobně Kajínek. Tady je ta Zemanova motivace zřetelná. Staví se - podobně jako Babiš - proti establishmentu, v podstatě tedy proti ustrojení demokratického státu. Zalichotil se omilostněním dvojnásobného vraha všem těm, kterým „se to nezdá“. Že měli soudci jednoznačný názor? Soudci! To je přece pakáž spřažená s establishmentem, to je to Zemanovo poselství. Vypustil na ně Kajínka jako svého Krakena.

Podvratný element Miloš Zeman je plod zbabělého rozhodnutí obou parlamentních komor zalichotit se tomu horšímu, co ve veřejnosti je, a předhodit mu zdání čehosi „demokratičtějšího“. V daném případě přímou volbu prezidenta. Kéž by z toho vyplynulo historické poučení, avšak historie coby učitelka má ty nejblbější žáky.

Gita Zbavitelová
22. 5. 2025

Izrael počkal, až Trump ukončí cestu po arabských zemích

Jan Bartoň
22. 5. 2025

Kritika se silou už velmi podobá kritice Ruska.

Aston Ondřej Neff
22. 5. 2025

V jistém smyslu jde o vzkaz voličům.

Michael Pánek
22. 5. 2025

V Rusku dostal Putin miliony falešných hlasů.

Aston Ondřej Neff
19. 5. 2025

Kéž by jednání v Istanbulu někomu otevřelo oči

Aston Ondřej Neff
21. 5. 2025

Rusové jsou ochotni vraždit neomezenou dobu.

Aston Ondřej Neff
20. 5. 2025

Rumuni tedy rozhodli, jak rozhodli.

Aston Ondřej Neff
22. 5. 2025

V jistém smyslu jde o vzkaz voličům.

Gustav Sitař
21. 5. 2025

Média hlavního proudu se připojila ke kritice Bidenova Bílého domu

Lidovky.cz, ČTK
22. 5. 2025

Na palubě malého letadla Cessna 550, které dnes v mlze havarovalo v kalifornském San Diegu,...

Lidovky.cz, ČTK
22. 5. 2025

Vláda schválila misi českého astronauta Aleše Svobody na Mezinárodní vesmírnou stanici, náklady...

ČTK, dtt Ditta Stein
22. 5. 2025

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek po vleklých debatách schválila návrh zákona o daních a...

Lidovky.cz, ČTK
22. 5. 2025

Dva pracovníci izraelské ambasády v USA byli zastřeleni u židovského muzea ve Washingtonu. Podle...

Gabriel Sedlák
22. 5. 2025

Vnější vměšování. Zaklínadlo, které určitě neslyšíme a nečteme v souvislosti s nějakými volbami v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz