15.7.2020 | Svátek má Jindřich


Vypůjčený úvodník

25.10.2012

Pokud nejsem někde v Tramtárii, píši úvodníky sám. Dnes dělám výjimku, dostal jsem zajímavý mail, který myslím přesně vystihuje mínění mnoha lidí. Netvrdím, že se s textem ztotožňuji, ale rozhodně si myslím, že by se měl brát vážně.

Text mailu:

Víte, celá léta jsem ve volbách volil ODS. Za Topolánka jsem skřípal zuby, ale říkal jsem si, že ODS byla před Topolánkem a bude i po něm. Když nastupoval Nečas, vzbuzoval ve mně velké naděje, které se ovšem vyplnily jen z části. Budiž mu přičteno k dobru, že se za jeho premiérování přestaly zametat pod koberec korupční kauzy, i když si myslím, že je to více zásluha doktora Zemana, ale budiž.

V ekonomické oblasti je však působení vlády naprostou katastrofou. Sám v druhé části úvodníku píšete o perlení pana Kalouska o švédském servisu za rumunské daně. Tomu už se nedá ani smát. Jako živnostník mám pocit, že se na mě Nečas nejen vykašlal, ale že mě při tom ještě nakopnul do zadku. Jak jinak si mám vysvětlit jeho přístup k živnostníkům. Možná je pan Nečas dobrý a poctivý úředník, ale jako takový se absolutně nehodí na pozici, kterou zastává. Jako dobrý a poctivý úředník je asi zvyklý plnit nařízení svých nadřízených, a když je nyní nemá, tak je bezradný. Toho evidentně využil pan Kalousek, který si ho omotal okolo prstu a který je faktickým šéfem vlády. Pan Kalousek, kterého považuji za stejného neřáda jako spoustu těch, kteří jsou nyní již vyšetřováni policií, pokud již nejsou za mřížemi. Pan Kalousek, který je rozeným socialistou, který se nerozpakoval před časem vyjednávat za KDU-ČSL s komunisty, ten pan Kalousek, který když se snaží o snížení schodku rozpočtu, tak ho snad ani nenapadne to řešit jinak než zvýšením daní - tedy socialistickým způsobem. Když Janotův ekonomický balíček zvýšil daně, tak jsme si v praxi ověřili, že to nefunguje - fakticky vybrané daně se snížily. Nyní to snížení výběru daní chce Kalousek řešit jejich dalším zvýšením a zavedením daní nových. Co se asi stane s fakticky vybranou sumou daní - zvýší se nebo se zase sníží? Co asi ty vyšší daně udělají s nyní zvolna se vzpamatovávající se ekonomikou?

Když Nečas nastupoval do úřadu, tak jsem mu věřil, ale jak se říká - přítele poznáš ve chvíli nouze. Nečas s Kalouskem se ukázali bohužel jako nepřátelé. Ano, dluhy se mají platit a když minulé vlády nasekaly v době růstu dluhy u finančních spekulantů, nezbývá i teď než je platit, ale proboha nemusíme jim snad u toho ještě líbat ruce.

Proto si myslím, že kdyby teď prošel ekonomický balíček navržený Kalouskem, sice nás spekulanti pochválí, ale stát to nepozná - daně budou ještě více švédské a služby budou ještě více rumunské. Když padne vláda, bude to mizerné, ale upřímně řečeno, o moc horší už to nebude. Volby vyhrají socialisté a budou dělat socialistickou politiku. Právě takovou, jakou nyní dělá Nečas s Kalouskem v rouše "pravicové vlády". Budou zvyšovat daně, jako to chce Kalousek, a služby budou nadále mizerné. Když padne vláda, padne Nečas v čele ODS. Ten Nečas, který mě jako živnostníka kopl do zadku. Až padne Nečas, pak svitne naděje, že po něm přijde do vedení ODS člověk, který o pravicové politice nebude jen mluvit, ale bude ji také vykonávat. ODS na to schopné lidi má - podívejme se třeba na pana senátora Kuberu nebo pana europoslance Tošenovského. Proti Nečasovi kandidovat nebudou, ale když Nečas padne, cesta se jim může otevřít. A poté při dalších parlamentních volbách bude mít ODS šanci se vrátit očištěná od socialistické politiky, což se s Nečasem nestane.

Nemám nejmenší iluze o motivech pana Tluchoře a jeho skupiny - ovšem v tuto chvíli jsou mi, bohužel, bližší, než postoje pana Nečase a Kalouska. Tolik můj názor a po volebním dvojvíkendu myslím že i názor dalších bývalých voličů ODS.

Konec textu mailu.

Zdá se, že odchod do opozice bude to nejzdravější, co může ODS udělat. Už proto, aby od ní odpadly ty "býčí šíje", jak je vtipně a přesně charakterizoval Jan Zahradil.
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.