Neviditelný pes

Vstupujeme do světa OZOP

16.3.2020

Čtu sci-fi od nějakých svých deseti let, kdy jsem poprvé četl Ďasíky,tajné zbraně. Těšil jsem se, že mám zajímavý život před sebou a že se dožiju něčeho, o čem se ve sci-fi píše.

V čem se realizovaly vize sci-fi? Obskakují nás roboti? Bydlíme na Marsu? Máme čistý neinvazivní zdroj energie?

Ne. Esence dystopické větve fantastické literatury se realizovala. Navrhuji název OZOP, Ozdravné Opatření. Sci-fi roku 2020 vypadá takto:

Zákaz volného pohybu osob na území celé České republiky s výjimkou cest do zaměstnání.

A tak dál.

Jelikož jsem mnoho ze sci-fii přečetl i napsal, mohu dodat ještě pár podnětů.

Je třeba zřídit udavačskou linku pro indikaci osob nedovoleně se pohybujících. Zároveň třeba zřídit registr opakovaných nedovolených pohybů. Je třeba domyslet opatření k zamezení recidivy: elektronické náramky, prostředky omezující pohyb. Lze uvažovat o dočasném oslepení recidivizujícího přestupníka.

V právním prostředí stavu nouze lze občanům na dočasnou dobu zabavit drony a ty následně využít k účinnému dohledu. Urychleně je třeba je dovybavit vhodným softwarem pro identifikaci obličeje a takto získaná data bezdrátově předávat do výše uvedeného registru.

Je třeba sledovat míru nadšení projevovanou občany pro OZOP (Ozdravné Opatření). Kverulanti a šťouralové budižte klasifikováni ještě přísněji než pouzí přestupníci svévolně opouštějící své příbytky. Právě kverulace vytváří psychické prostředí podporující přestupnictví.

OZOP je třeba deklarovat jako institut dočasný, přičemž dočasnost je vymezena důsledným potřením pandemie do vyléčení posledního infikovaného jedince. Následné prodloužení je třeba chápat jako prevenci a předběžnou opatrnost. Je nabíledni, že kdyby se OZOP zavedl už před rokem, k žádné pandemii by nedošlo.

Vzhledem k časové rozlehlosti budoucnosti je jedno, zdali OZOP začíná v roce 2020. Pozdě, ale přece.

Reálný pohled na věc

Taková je asi první reakce na vládní nařízení, jaké nemá u nás pamětníka. Realita bude jistě méně drastická: těžko si představit, že opravdu teď deset milionů obyvatel země nevytáhne paty z domova, kromě cesty do práce a na nákup. V praxi půjde o to, aby se opravdu minimalizoval osobní styk co nejvíc. Po internetu koluje návrh projektu, jak se zbavit epidemie: všichhni zůstaneme čtrnáct dní opravdu doma, ti nakažení onemocní, poskytne se jim péče, a ti nenakažení mohou vyběhnout do ulic. Vládní nařízení se té vizi blíží.

Vraťme se ale k realitě – styk osob mimo rodinu je skutečně žádoucí omezovat, pokud možno eliminovat. Znamená to překonat zažité české fanfarónství typu „mně nikdo nic nařizovat nebude“ a „já to nějak vočůrám“. Co naplat, ta věc je pekelně nakažlivá a smrtnost je třicetkrát větší než u obyčejné chřipky. Uvidíme, jak veřejnost zareaguje – vždy záleží na těch nejméně ukázněných, jaký bude celkový výsledek. Při tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček na otázku týkající se davu na Václavském náměstí odpověděl, že tam žádný dav nebude. A co když bude? Jak bude reagovat státní moc? Ve Španělsku dává pokuty v řádu pěti tisíc eur.

Osobní pohled – manželka našila roušky. Návod a střih je zde – je to anglicky, ale soudný člověk si poradí. Při tisku střihu dejte pozor, abyste zachovali měřítko – dva palce je cca 5 cm. Hodně zdraví přeji.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek