Neviditelný pes

Všemi nenáviděný ministr

4.7.2012

Prezident Václav Klaus včera jmenoval novým ministrem spravedlnosti Pavla Blažka, místopředsedu ODS. Krátce nato jej premiér Nečas uvedl do úřadu a nový ministr se mohl pustit do práce. Začíná ale se značným handicapem, veřejnost i většina novinářů je proti němu a priori zaujatá.

Na světlo se nyní vytahují nejrůznější zkazky i opravdické problémy z Blažkovy kariéry, nezanedbatelné jsou i citace některých jeho dávných výroků a je nám připomínáno i jeho rozkmotření s Petrem Nečasem, jež vyústilo v Blažkovo odvolání z dozorčí rady Lesů ČR. Asi nejvíce si na něm smlsnul aktivista Matěj Hollan z nevládní organizace Brnění na webu iHned. Dlužno ale poznamenat, že stejný osud by patrně stihnul jakéhokoliv nově jmenovaného ministra, neboť nastupuje po báječném a zbožňovaném Jiřím Pospíšilovi, kterého si předseda vlády dovolil odvolat nedbaje mínění veřejnosti a většiny médií.

Jen několik novinářů mělo tolik drzosti a odvahy, že připomnělo všechny Pospíšilovy prohřešky, z nichž vysvítá, že vůbec nebyl tak ideální, jak si ho lidé představují. Dá se říct, že bývalý ministr napravoval v Nečasově vládě maléry, jež sám způsobil ve vládě Mirka Topolánka (Vesecká, Čunek, Rampula a další). Že si cizí úspěchy přivlastňoval a svoje nezdary naopak sváděl na jiné, nikdo příliš nezdůrazňoval, protože Jiří Pospíšil byl mediálně velmi obratný a dokázal se vlichotit do přízně publika. A že byl tolik populární? To o kvalitě politika nevypovídá vůbec nic. Koneckonců, na špičce popularity se svého času drželi i Stanislav Gross, Pavel Bém, Vlasta Parkanová či dokonce Vítězslav Jandák. Osud prvních tří jmenovaných je asi každému dobře znám - ale kdo z čtenářů ví, zda je dnes Jandák stále ještě poslancem?

Dá se tedy říct, že Pavel Blažek má výbornou startovní pozici. Důvěra v něj je na nule, jeho oblíbenost rovněž, takže může tyto hodnoty pouze zvyšovat, přinejhorším na té nule udržet. Bude hlavně záležet na práci, jakou odvede on a jeho podřízení, nikoliv na tom, zda Lenku Bradáčovou jmenuje nebo nejmenuje pražskou vrchní státní zástupkyní, jak si přeje zejména vedení TOP 09. Ostatně pánové Kalousek se Schwarzenbergem na jejím jmenování trvají tak hlasitě, až to vzbuzuje dojem, že se spíš snaží odvést pozornost od pro ně velice nepříjemné kauzy letadel CASA. Ale to už je zase jiná historie.zpět na článek