28.5.2022 | Svátek má Vilém


Všem nebo někomu

23.12.2021

Příští rok vyletí ceny energií o třicet, ale spíš o sedmdesát procent. Při pomyšlení, že je to kvůli tomu, aby Greta Thunbergová měla radost, že zachraňuje planetu, se otevírá kudla v kapse. Vyměnila se vláda a s ní se mění i koncepce, jak by měl stát podat ruku těm, koho to zasáhne. Babišova vlád to chtěla dělat plošně, Fialova selektivně. 

Argument proti původnímu řešení – že pomoc dostanou i ti kdo ji tak moc nepotřebují a o to nižší dostanou ti skutečně potřební. Argument proti novému řešení – jakým mechanismem se bude zjišťovat, kdo je kdo a kdo má nárok a kdo smůlu? Zjevně to bude nějaký finanční přílepek už stávajících dávek. Každopádně varovná vize někdejšího dvouministra Havlíčka, vize fronty lidí s čepicí v ruce je reálná. Obě řešení jsou špatná v tom, že a) ztrátu plně nenahradí, b) ztráta je vyvolaná politickým rozhodnutím, které nemáme demokratickou cestou možnost ovlivnit, c) stejně půjde o přerozdělování, tedy platba z vybraných daní anebo platba z vydlužených peněz, které bude třeba jednou uhradit vybranými penězi anebo dluh zmírnit znehodnocením měny. V každém případě je to řešení pro kočku (pod psa).

Zmizení Babiše ml.

Je po volbách, vláda jmenována, a ze scény odešel ne snad významný, ale rozhodně viditelný a slyšitelný aktér, Andrej Babiš junior. Policie opět odložila případ jeho údajného zavlečení na Krym a je velmi nepravděpodobné, že Miroslav Kalousek, uvažující o kandidatuře na prezidentský úřad, se s ním bude chtít znovu nechat fotit. Ale ony ty fotky existují, je to smůla, co jednou z toho foťáku vypadne, už to nikdo nenacpe zpátky, zvlášť v době internetu. Vzhledem k očividné psychické indispozici juniora zůstane v nezaujatém pozorovateli divný pocit z jeho výroku, že za ním byli pánové a ti že mu otevřeli oči… jaký je ten jeho otec vlastně padouch.

Je až kupodivu, že z toho není hanba všem, kdo se na politickém zneužívání tohoto politováníhodného člověka účastnili a teď, po volbách, ho odhodili do kýble jako hadr. Epištoly hanby by mohl psát Pavel Šafr, který nejdřív chystal knihu dohromady s člověkem s úředně schválenou příčetností, aby posléze úmyslu zanechal pro jeho omezené jazykové možnosti. Nadávky, jimiž ho Babiš jr. posléze častoval, svědčí o tom, že v jednom směru jsou jeho jazykové schopnosti bohaté.

Toho budeme napříště ušetřeni. Nešťastník úlohu sehrál a je mu souzeno zmizet.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!