29.10.2020 | Svátek má Silvie


Vrátí se turisté?

19.5.2020

Opravdu to není triviální otázka. Turismus, to je významná část průmyslu. V mnoha zemích tvoří významnou část příjmů a vzhledem k tomu, že Evropa postupně likviduje svůj výrobní potenciál ve prospěch ochrany klimatu a lidských práv a evropských hodnot, z někdejší třešničky na dortu se mnohde stává dortův korpus. 

Pravda, otázka vyřčená v titulku se netýká zdaleka jen Evropy. Napadla mě, když jsem si přečetl, že Austrálie se pokusí lákat turisty na horu Uluru. To je kromě opery v Sydney zřejmě jediná věc, která má v Austrálii nějakou atraktivitu (kromě klokanů, které můžete potkat v každé zoo). Vtip je v tom, že Uluru je hora posvátná původním obyvatelům Austrálie, ti jsou na její nedotknutelnost hákliví – více si můžete přečíst v třetím díle mé románové trilogie Tajemství pěti světadílů, svazek Pán moří. S ohledem na politickou korektnost a lidská práva a australské hodnoty je vstup na Uluru zakázaný. Turistický ruch by se tedy měl podpořit tím, že by se Aboriginci poslali na Macháčkův palouk a Uluru by se mohla otevřít (za přísných podmínek, známe to, zejtra tam bude lanovka).

Nejsem Australan, natož pak Aboriginec, a nemám na kauzu silný názor, dokonce žádný názor. Je mi putna. Jen mě zajímá, jak to s tím turismem bude.

V poslední době se vymykal z ruky a Benátky, které dnes brečí, aby někdo přijel, stavěly turnikety a turistům se bránily. On ten turismus se stal trochu hysterií. Vy jste vážně nebyli v Tararingapatamu? Hm… Takhle nějak to začalo vypadat.

Co když hygienicko-epidemiologická situace vygeneruje obecnou výmluvu, proč nejezdit do Tararingapatamu. Nebo do Austrálie. Nebo do Benátek.

Kdo nepojede do Benátek, to už nebude ten, hm… který nemá na to, aby jel do Benátek, ale bude to ten bystrý, orientovaný, moderně smýšlející pokoroniál, který... se vrhne do 5G streamu, než aby se někam štrapicýroval a čuměl na něco, co zná z pohlednic, a nechal se odírat rumunskejma pinglama, co v těch benátských restorante pinglujou.

Třeba se to nestane obecným trendem. Nicméně myšlenka sama se mi líbí a hodlám se jí řídit. Koroně zdar, rumunským pinglům zmar!

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.