Volby v USA – co čekat, co nečekat a čeho se bát
Prezidentské volby se ve Spojených státech budou v úterý 5. listopadu konat. Ony už běží, volí se korespondenčně a miliony občanů už odvolily, odpověď kterou si asi všichni přejeme znát je ukryta pod papírovou chlopní obálky (používá se obálka?). To je tedy jistota, volby běží a doběhnou, zazní signál, že je vše hotovo a začne se počítat. To vše můžeme čekat.
Nečekejme, že se hned dozvíme výsledek.
V roce 1992 mě pozvali do rezidence US Embassy na sledování závěru voleb. Přišel jsem tam, u vchodu stolek a tam dva košíčky s plackami, jedna pro Clintona, druhá pro Bushe. Vzal jsem si tu republikánskou a šel sledovat cvrkot. Po pár hodinách už to v Americe měli spočítané, oznámili, že vyhrál Clinton. Všichni v místnosti se veselili, že je to dobře a že to věděli dopředu (nepochybuji, že by říkali totéž, kdyby byl vyhrál Bush). Šel jsem pak domů a Clintonův košíček byl prázdný, kdežto Bushův plný. Tak to vypadalo před třiceti lety.
Nečekejme, že to bude už zítra úplně jasné. Mohlo se stát všelicos, třeba se uvolnil kamínek a spustil lavinu ve prospěch jednoho nebo druhého. O víkendu se na sítích hodně diskutovalo o zabavené veverce: jako příklad zvůle demokraty vedené administrativy se uvádí případ zabavené a utracené veverky. Ondřej Tesárek aka @Bratříček to na Twitteru podává takto:
Levice má George Floyda, pravice veverku. Jsem díky internetu zvyklej na ledacos, ale veverka mi teda hnula žlučí silně. Zatímco zfetovanej gangster co přepadává těhotné holky u mě nikdy nevyvolal ani pozvednuté obočí, veverka by mohla být solidní call to action.
S tou veverkou je to mnohem ostřejší, než jen, že nějakej úředník někde udělal „přešlap“. Na majitele, který 7 let žije s nejslavnější veverkou na světě a pomocí výnosů z její online existence živí neziskovku, která se stará o 300 zvířat, byl vydán přímo soudcem příkaz k domovní prohlídce. Dorazily 4 vládní agentury, 5 hodin ho držely mimo dům a zvířata, nesměl je nakrmit a na záchod mohl pouze s policejní eskortou. Naprosto šílená demonstrace státní moci. Že po ulicích chodí miliony ilegálních lidí je všem úplně u prdele, ale jedno udání na občana s nepapírovou veverkou a stát ukáže svaly.
Po sítích letí i grafický mem. Podívejte se na něj a jděte pak hlasovat pro Harrisovou:
Třeba se jednou bude psát o veverce Buráčkovi, že rozhodla volby 2024, jisté to není. Určitě se ale ve středu dočkáme nepotvrzených výsledků a tím se dostávám k třetí avízované položce, totiž k tomu, čeho se bát.
Není vyloučeno, že se dočkáme dvou výsledků. Výsledek je teprve výsledkem, když poražený uzná, že ten druhý vyhrál. Harrisová označuje Trumpa za fašistu a Trump se vzepřel výsledkům už při posledních volbách, kdy ho porazil Biden. Co udělá jeden nebo druhý, když to dopadne tak nebo onak?
Tentokrát se to určitě neodbude tak poklidně, jak jsem to zažil před třiceti lety: skvělý výsledek, košíček v plackami poraženého odnesou do popelnice a jde se domů. Nenamlouvejme si, že jedině Trump je schopen vyhnat dav do ulic. Pouliční násilí má v USA tradici a své zářezy na pažbě má jak pravice, tak levice. Zapomeňme na iluzi, že dneškem končí nejistota.
Přejme si, abychom už brzy na dnešní nejistotu nevzpomínali jako na staré zlaté časy.