Neviditelný pes

Volby skončily, všichni vyhráli

26.9.2022

Těžko hodnotit tyto volby. Jsou zásadně důležité, protože určují chod skoro sedmi tisíc obcí v České republice. V každé z nich jsou jiné poměry a vazba na politické strany někdy hraje, jindy nehraje roli. Lidé tam volili podle bezprostřední zkušenosti a jestli volili správně, to ukáží příští čtyři roky. Naše země vzkvétá, ale je to na úrovni obcí, tam je to očividné. Čím výše stoupáme ve sférách rozhodování, tím je to horší a na úrovni vládní je marasmus nejhorší. Povšechně vzato, tsunami ANO nebylo zdaleka takové, jak se dalo čekat, nicméně vzestup SPD je očividný. Sahá i po senátu, ale asi nedosáhne.

Senát málokoho zajímá. Volí ho úzká skupina lidí. V prvním kole se volby svezou s volbami do obecních zastupitelstev, v druhém kole přijde cca 15 procent voličů. Není to reprezentace, je to klub. Je dobře, když se v něm objeví zajímaví lidé. Tak se do druhého kola dostala bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová svou kampaní soustředěnou na „normální lidi“ . K favoritům se slušnou nadějí na úspěch patří Hana Marvanová v Praze 11 nebo profesor Jan Pirk v dvaadvacátém obvodě.

Mediálně hlavní atrakcí je nepochybně Jihlava, souboj aktuálního předsedy senátu Miloše Vystrčila s Babišem nasazenou Janou Nagyovou. Předseda ANO vynaložil obrovské úsilí, aby své kandidátce pomohl, vypravil se do rajónu osobně, pomáhali mu i jeho nejvěrnější, Karel Havlíček a Alena Schillerová. Bez tohoto tlaku by Miloš Vystrčil pravděpodobně vyhrál už v prvním kole, získal 45 procent, kdežto Jana Nagyová jen třicet jedno procento. Babiš to prezentuje jako velký úspěch pro „neznámou Nagyovou“. To je ovšem komické tvrzení, protože jméno Nagyová zná každý, pravda, v souvislosti se soudem kolem Čapího hnízda. Rozhodne druhé kolo.

Nagyová ho zahájila nešťastným výrokem o tom, že „požádá o imunitu“. Myslela to samozřejmě ironicky, veřejně dokonce oznámila, že pokud zvolena bude, ihned se o zrušení své imunity zasadí, aby nezdržovala soudní proces. Druhé kolo bude pozorně sledovat Andrej Babiš, dosud váhající, zda má sám vstoupit do klání o prezidentský úřad. Jak zafunguje druhé kolo? Třetí byl v Jihlavě Tomáš Nielsen, antivaxer a místopředseda strany PRO 2022. Ta je extrémně antisystémová. Nagyová získala obligátních anoistických třicet procent. Zvládne jednapadesát? To je otázka pronásledující i Andreje Babiše pokukujícího po křesle na Hradě.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek