Neviditelný pes

Volby na plné pecky

3.11.2020

Země je kulatá, je na ní časový posun, my už máme druhého listopadu za sebou, v Americe ještě nějakou dobu pojede a s ním plný nářez voleb. Prognózy jsou zlověstně neurčité. Zpravidla se zdráhám vyjevit osobní postoj a snažím se o nezaujaté posuzování situace. Dovolím si tedy vybočení.

Volil bych Trumpa, protože si myslím, že navzdory magorskému vystupování má skvělé výsledky a zaskočil ho covid, bez něho by to asi bylo jasné. Pro USA a následně možná i pro svět by bylo lepší, kdyby vyhrál Biden. Jak jinak znemožníte levici, než když jí umožníte předvést její kousky? Pravda, odskáčí to generace… pokud se levici podaří zlikvidovat demokratický systém, což se povedlo nejdřív v Rusku a pak s ruskou pomocí u nás. Bidenovo vítězství by nezasáhlo systém, jen by uvolnilo pole silám o zničení systému usilujících. Na čtyři roky. Pak by byla šance prohlédnout a zvolit změnu.

Když naopak vyhraje Trump, pak tu jsou oprávněné obavy z rozvratu, přinejmenším dílčího. Ten může přerůst do něčeho nepředvídatelného, bezděky se dere na mysl příklad Německa na přelomu dvacátých a třicátých let. Je to tedy volba ze dvou zel, co je horšího – čtyři roky experimentů vedoucích ke zkáze, nebo čtyři roky neklidu a eskalace napětí?

Pro upřesnění.

Myslím, tím chci říct, že tuším, že mluvit o pravici a levici už opravdu nemá význam. Je to střetnutá populismu s progresivismem. Populisté se snaží vyjít vstříc tomu, co lidé chtějí, kdežto progresivisté se snaží lidem vnutit to, co pokládají za dobré a správné. Proto mají ve volbách menší šanci než populisté. Trump je spíše populista a určitě ne progresivista. Biden je progresivista, který to cudně tají. Z tohoto hlediska by se dalo soudit, že vyhraje Trump. Progresivisté dostanou další důkaz, že je demokratický systém špatný: svobodný tisk už umlčeli a teď jim půjde o zkrocení volebního systému, protože diktaturu většiny nelze trpět, když přece máme pravdu!

Aston Ondřej Neff


zpět na článek