21.1.2021 | Svátek má Běla


Volby budou

29.7.2020

Zatím není jisté, jak budou vypadat, ale není pravděpodobné, že by byly odloženy – jde o nadcházející volby do krajů a třetiny senátu. Problém je v karanténě, lidé zavření doma nemohou navštívit volební místnost a naopak komisaři s mobilní urnou nemohou navštívit člověka v karanténě. 

Už v minulosti se počítalo s kolizí nakažlivé choroby a voleb – člověk nakažený žloutenkou nebo tuberkulózou prostě nevolil. Jenže takových lidí je málo, to zaprvé, a za druhé, lidi v karanténě jsou převážně zdraví nebo prakticky zdraví. Korespondenční hlasování zjevně nepřichází v úvahu – a je to velká chyba a hanba, že už dávno není zavedeno, hlavně kvůli našim občanům v cizině. Nicméně to je jiná kauza, teď se řeší korona. 

Ministr vnitra Hamáček přišel se čtyřmi návrhy. Bizarně vypadá návrh volení z auta, jako když si zajedete do drive-in pro hambáče. V úvahu připadají zvláštní volební okrsky – anebo volební komise ve skafandru. Což je nápad, který jsem tu předložil coby absurdní vizi už minulou středu, když jsem napsal: Nebude jináče, než volební funkcionáře s mobilní urnou vybavit skafandry a vyslat je do zamořeného území. Žertem to myslím jenom napůl. Uvažuje se i o speciálních volebních okrscích. Dobré je, že Hamáček předkládá nápady po společné schůzce s opozicí. To je správné a civilizované a zasluhuje to ocenění. 

Že by opozice přišla k názoru, že okopávání kotníků ve věci epidemie se obrací proti ní a že politické body má získávat jinde?

Příležitost pro Zemana

Neviditelný prezident zalezlý ve své lánské noře má po delší době vítanou příležitost osvědčit svoji existenci tím, že všechny naštve. Skandál kolem šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje už hraničí s vrcholem, přičemž jeho post patří k těm, kde se vyžaduje absolutní bezúhonnost: tóga takového senátora nesmí mít žádný flek. Natož pak dvě mega v obálkách za gaučem. Odvolat může Rafaje jenom Zeman. Babiš a ostatní prosíci ho budou k tomu tlačit. Hádejte, jak to dopadne?

Kouzlo počtů

Hospodářské noviny se ptaly předsedy přípravného výboru hnutí Idealisté Vojtěcha Vašáka: Kolik členů má v tuto chvíli vaše hnutí?

Formálně je nás zatím pouze deset členů přípravného výboru. Je to proto, že jsme ještě neměli schůzi a sjezd, kde bychom mohli přijmout další členy. Ale máme hodně desítek přihlášek.

To mi připomnělo starý fór: Založili jsme kvarteto, jsme v něm tři, brácha a já.

Lingvistická

Tady čtu, že z Istanbulské úmluvy plyne, že penis je sociální konstrukt. Mě se to netýká. Můj penis je asociální destrukt.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.