20.9.2020 | Svátek má Oleg


Vlády kontra města

28.11.2019

Vždycky se tu snažím o nezaujatý pohled na politické události. Několikrát jsem se tu ironicky vyslovoval o válce současného vedení Prahy s Čínou a když teď premiér Babiš vybízí pražského primátora Hřiba, aby si hleděl hlavně úklidu odpadků, jde v podstatě o totéž.

Dovolte mi ale volnou úvahu, o vyjádření dojmu. Jestli nejde o nějakou novou tendenci, která může narůstat a nabývat na významu.

Dejme tomu Hřibova Praha. Ve výkonu jde zjevně o nejhorší vedení metropole, jaké jsme dosud zakusili. Přitom konkurence špatných vedení metropole je velká – infrastrukturní projekty zamrzly, nic zajímavého se v Praze nepostavilo od doby Tančícího domu, z historické, slavné, Libuší předvídané Prahy se zvolna stává trapný skanzen plný rusáckých obchodů se suvenýrovým šmejdem zamořený ožralými Angličany a stády vyplašených Číňanů. Za to samozřejmě Hřib nemůže, navíc je to sdílený osud i dalších historických měst napříč Evropou. Nevím, co proti tomu dělat, a zcela jistě to neví pan Hřib, a tak tedy vede válku s Čínou.

No a najednou je tu pan Novotný v Řeporyjích. To je vesnice, která připadla do sféry hlavního města v roce 1974. Aktuálním starostou je Pavel Novotný, momentálně ve sporu s Ruskem. Usmyslel si postavit pomník vlasovcům, tedy těm původně Stalinovým rudoarmějcům, kteří se masivně přiklonili k Hitlerovi a na konci války si ve snaze zachránit kůži pomohli Praze.

Když začne zlobit starosta města, anebo i vesnice, dělá to vrásky i předákům z velké politiky, v konkrétním případě ministru zahraničí, potažmo premiérovi.

To je tedy fakt, ověřitelný denním pozorováním. A teď k té volné úvaze. Není to součást trendu? Copak občané určité lokality nemají právo vyprofilovat svůj názor? Hřib se postavil proti imbecilní klauzuli ve smlouvě o partnerství. Je to dobře nebo špatně? Vzhledem ke stavu pražských záležitostí je snadné mu radit, aby si opravdu hleděl svozu odpadků. Je svoz odpadků všechno? Novotný chce postavit pomník vlasovcům, ti skutečně zachránili mnoho českých životů a generace pamětníků květnových dnů roku 1945 měla k nim převážně pozitivní vztah, pokud mohu lovit ve vzpomínkách. Díky moderním technologiím, zejména komunikačním, nabývají menší územní celky na sebedůvěře a sebevědomí. Je to špatně, nebo správně? Má se starosta Řeporyj ohlížet na názory Řeporyjských, nebo na ohledy politováníhodného ministra zahraničí Petříčka?

Jako konzervativec podporuji koncept řádného svozu odpadků, budování infrastruktury a rozvíjení města hodnotnými novými stavbami. Nicméně v atmosféře houstnoucího podvolení na všechny azimuty, směrem k Bruselu, k Moskvě, k Pekingu a třeba i čertově prdeli, vnímám takové magistrátní a starostenská rebelie přinejmenším jako osvěžující jev.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.