28.5.2022 | Svátek má Vilém


Vláda: jak dál

8.1.2022

S programovým prohlášením chce vláda příští středu předstoupit před svých 108 poslanců, kteří jí ho schválí. Asi nejsnazší úkol je ukotvení zahraniční politiky v EU a NATO.

Jak to bude v praxi vypadat, se ukáže už za půl roku, kdy bude ČR předsedat unii. Do té doby ovšem může dojít k velkým třenicím, hlavně kvůli pojetí energetické politiky. Německo ruší svoje perfektní, spolehlivé a potenciálně na dlouhou dobu funkční jaderné elektrárny. Pokud zbyl v Berlíně aspoň ždibec racionality, mohlo by podpořit naše jaderné snažení s perspektivou, že bude prokletou elektřinu odebírat, až svatá elektřina dojde, jako to už teď dělá Rakousko. 

V zájmu chlácholení chce vláda podporovat fotovoltaiku, není známo, jak to bude v praxi vypadat. Historicky nejhorší pražský magistrát vedený pirátem Hřibem oznámil, že osadí dvacet tisíc pražských střech soláry. K těm Dukovanům bychom mohli začít klopýtat. V příštích letech se toho hodně stane, hlavně nastanou blackouty, tak uvidíme. Opravdu, jak se říká – ambiciózní je slib dávat na obranu dvě procenta HDP do konce volebního období. Otázka zní, zdali je armáda schopná takové množství peněz rozumně absorbovat. Ve světě přituhuje, bylo by dobré, aby se to povedlo. 

Komicky zní slib 200 kilometrů dálnic. Když se dálnice nedaří stavět třicet let, a kolik se tu vystřídalo vlád, proč by se to ausgerechnet téhle vládě mělo povést? Ekologisti a aktivistické soudy to znemožní, jako to dělaly dosud. Takže buďme v klidu.

Aston Ondřej Neff


Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...