12.8.2022 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

Vina nevinných

Je to až kupodivu, kolik nevinných se motá kolem jedné očividné všivárny. I ledabylý čtenář novin ví, že se připravuje rozšíření letiště v Ruzyni a že nová přistávací dráha spolkne velkou plochu půdy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Šedovous 9.11.2005 13:27

Nóóóó´:Takže poslední metr čtvereční dálnice má skutečně tržní cenu v desítkách milard.

Není to náhodou proti dobrým mravům ... !?
huhu 9.11.2005 11:12

Re: hihi huhu

mechanismus vykupování pro stavby ve veřejném zájmu je stanoven nějak ve všech zemích. Ale tady to přeci není podstata problému. tady je podstatou problému to, že zjevně za úplatek, dali státní úředníci státní půdu, když věděli, že bude pak státem za výrazně jiných pro stát nevýhodných podmínek kupována zpět. A problém je především v tom, že jim to nějaký nedokonalý mechanismus umožnil. O morálce žádného politika či státního zaměstance nemám iluze. Vždy se tam může nějaký lump vyskytnout, bez ohledu na stranu.
CD 9.11.2005 12:46

Re: Re: hihi huhu

Obávám se, že nikoli za úplatek, ale podle schváleného poslaneckého návrhu zákona, který byl v platnosti celých 38 dní.
Jiří K. 9.11.2005 10:38

Otázky, na které se nikdo nenamáhá hledat odpovědi:

Ono je totiž pohodlnější (a politicky nejspíš více žádoucí) otloukat o hlavu lidem, kteří jsou ve funkci pár měsíců, že nezahýbali nebesy.
 
Takže se mj. ptám:
 
1)        Který mozkový trust počátkem 90 let vymyslel a příslušnými zákony ošetřil vznik a působení PF tak, že restituční nároky nebyl fond schopen (ochoten?) do dnešního dne vypořádat?
 
2)        Kdo za to nesl odpovědnost, které osoby se na takovéto práci fondu podílely (např. šéf úředníků fondu byl jmeno
Jiří K. 9.11.2005 10:41

Re: Otázky, na které se nikdo nenamáhá hledat odpovědi:

pokrač:
2)        Kdo za to nesl odpovědnost, které osoby se na takovéto práci fondu podílely (např. šéf úředníků fondu byl jmenován ještě za ministra Luxe), nesl za takovéto výsledky někdo v minulosti odpovědnost alespoň politickou?
3)        Proč nebyly nároky restituentů za více než 10 let uspokojivě vypořádány?
4)        Proč bylo ve velkém umožněno tzv. vykupování restitučních nároků a zejména proč je mohly (jič celá léta) vykupovat osoby, které na takto získaných pozemcích nehodlaly (a ani nemusely) zemědělsky podnikat (tedy spekulanti)?
Jiří K. 9.11.2005 10:43

Re: Re: Otázky, na které se nikdo nenamáhá hledat odpovědi:

ach jo, pokrač.:
5)        Zákon umožňoval obcím, aby jim PF zadarmo převedl pozemky, které jsou v souladu s územním plánem určeny k zastavění – proč už si je obce tedy dávno (tj. před mnoha lety) do svého vlastnictví nepřevedly a ani o převod nezažádaly? Co po celé ty roky dělala příslušná zastupitelstva a rady (např. v oné Praze a Uhříněvsi)?
6)        Kdo a s jakými argumenty navrhl onen zvláštní režim vydávání a kdo jmenovitě pro něj oproti protestům ministra hlasoval?
7)        Jak může strana, jejíž zástupci onen režim pomohli odhlasovat mít tu drzost požadovat odvolání ministra (který byl ve funkci cca měsíc a se zavedením režimu nesouhlasil) za to, že ono (jejími zástupci odhlasované) rozhodnutí údajně ihned nezrušil?  
Jiří K. 9.11.2005 10:44

Re: Re: Re: Otázky, na které se nikdo nenamáhá hledat odpovědi:

dokonč.:
8)        Opravdu si ODS (a jí spříznění novináři) myslí, že historie (a to nejenom Pozemkového fondu) začala v červnu 2005?
whocares 9.11.2005 11:33

Re: Re: Re: Re: Otázky, na které se nikdo nenamáhá hledat odpovědi:

Jasně, Zgarba (česky Odpad)a jeho kamarádi si nakradli, okradli stát, a může za to ODS.
Jiří K. 9.11.2005 14:00

Re: Re: Re: Re: Re: Otázky, na které se nikdo nenamáhá hledat odpovědi:

Jak jsem se snažil v příspěvku naznačit, tak bohužel opravdu může.
 
A to jak z pohledu  dlouhodobého - body 1 - 5, tak i krátkodobého (minimálně spoluvina) - body 6 - 7!!
whoacares 9.11.2005 15:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Otázky, na které se nikdo nenamáhá hledat odpovědi:

hahaha
pf 9.11.2005 10:36

ale huhu prestante tu cintat o chybnem dvojim zdaneni + modra johanka

proti kteremu ODS 'protestovala'
Dvoji zdaneni lethkych oleju (dieselu chcete-li) maji vsude po evrope. To jen v cesku lze beztrestne carovat s celymi vlaky nezdanenych LTO. Ve zbytku evropy za to je tucny kriminal. A taky jen v cesku si lze zalozit fiktivni aerolinky a kerosin (bez dane) do neletajicich letadel michat s naftou a prodavat ve vlastni siti cerpadel.
Problem nejsou danove sazby, problemem je zkorumovana a 'slepa' policie. A to bylo pevne zalozeno za vlady 'pravice'.
 
draha modra johanko - prave v USA je za insider trading pekna palka. Martha Stewart by mohla vykladat. Za rychle prodanych akcii za ~100 000 dolaru na zaklade neverejne informace o neschvaleni leciva one firmy sla,  milirdarka a celebritka,  na pul roku do vezeni natvrdo, a to bylo na zaklade DOHODY se statnim navladnim a priznani.
johanka from Baskervil 9.11.2005 10:56

Re: ale huhu prestante tu cintat o chybnem dvojim zdaneni + modra johanka

Martha Stewart - kauza to znám. Americký burzovnéí systém je záležitost s dlouhou tradicí. Zneužívání informací je tam vypilováno do detailů a perzekuováno velmi.
Ale ten celkový porevoluční bor*el v Česku , legislativní průtahy, soudní  sáhodlouhé pře  mezi nárokujícími restituenty , dokládání důkazních materiálů nároků,  to je šnek, ze kterého jsem unavená. To co se děje kolem PF se dalo čekat. A to socialistické náboženství některých soudruhů v ČSSD.
Jinak vláda pravice, myslíte ty 4 posametové roky na "tratolišti" toho, co se před tím zhroutilo ?40 let se hospodařilo a obecně kradlo ze společného majetku. Ale , chci Vás povzbudit: V Kyrgyzstánu je to horší, v Tádžikistánu taky.
Jsem už unuděná až k smrti dojatá tím dělením na" pravici a levici". Levice tam přebírá taktiky a návrhy pravice/viz daně/ že už  se jdu stát specialistou na migraci střevle potoční. Je to užitečnější.
Jirka H. 9.11.2005 10:26

Vykupování

To jsem blázen, já myslel, že povinný výkup pozemků pro liniové stavby je socialistický komoušský móres, při kterém jsou ožebračováni soukromí majitelé a ejhle, ono se vykupuju za tak super peníze, že je to úžasný busniess  Takže žádné znárodňování?
Když se tohle občas snažím na nějakém fóru neveřícím vysvětit, furt nevěří
huhu 9.11.2005 10:27

Re: Vykupování

no vykupuje se za obvyklou tržní cenu. A pokud jste to nepochopil, tady se za obvyklou tržní cenu "od státu" nevykupovalo.
Jirka H. 9.11.2005 10:43

Re: Re: Vykupování

To jste špatně pochopil. Jak píše Aston "někdo se včas dozví, kudy povede nová dálnice, za babku skoupí pozemky a je z něho multimilionář." Z toho celkem logicky vyplývá, že stát vykupuje pozemky na stavby za vyšší než tržní cenu - což je mezi náma fér, když už někoho nutí prodat pozemek, má ho odškodnit. Právě proto mě rozčilují chytráci, co na fórech blábolí o návratu komunistů a "znárodňování". Fór je v tom za tržní cenu koupit a za "nadtržní" cenu státu prodat. Rozdíl je zisk...
Kauza letiště je samozřejmě něco jiného. A Uhříněves taky. Proto asi socdem chce prosadit tu tzv. restituční tečku, tedy podobné spekulace a zlodějiny zastavit. A je tedy zajímavé, v koho žoldu kope ODS, která tomu usilovně brání... Podle mého celý systém restitucí resp. systém kupování restitučních požadavků a jejich vymáhání po fondu je jedna velká zlodějina, kterou je třeba zastavit čím dřív tím líp.
Chosé 9.11.2005 10:07

to je ale pohled

Johanko baskervilská, to je pořád dokolečka dokola. Spekulace je když nakoupím řádně pozemky od soukromníka nebo makléřské firmy a spekuluji, že ceny půjdou nahoru a časem je se ziskem prodám. Ale pokud slíbím úředníkovi pozemkového fondu úplatu a on mě prodá (nebo na mě náhradou převede) pozemky za 1 Kč za metr a já to pak prodám za 1 700 Kč za metr, tak to tedy není spekulace ani náhodou ale čistočistá zlodějina dálněvýchodního stylu. Znám i případ, kdy si radní pronajali dům služeb od obce za 1 Kč / rok a pak to celé pronajímali za 250 000 Kč / rok. Pro Vás je to jistě normální podnikání, pro mě je to zlodějina prvního řádu, tedy podnikání s obecním majetkem. V sociku zřejmě ještě stále žijete Vy.
johanka from Baskervil 9.11.2005 10:13

Re: to je ale pohled

Jo, tak, máte pravdu,hezky je to vyspecifikováno v té Vaší detektivní předloze.
I to, že já žiju v socialismu, jako občanka tohoto státu a setrvačnosti určitě jo. Jinak chválím vaší vzteklou slinu
huhu 9.11.2005 10:24

Re: Re: to je ale pohled

Johanko, Chosé jen popsal mechanismus "hospodaření" se státním majetkem. Je dosti obvyklé, že ten kdo rozhoduje o něčem co mu nepatří, si chce pro sebe něco z toho urvat. Nejlépe tohle řeší soukromé vlastnictví a trh. regulace vytváří jen problémy. Příklad jak trh umí aregulace je špatná je ted třeba to, jak byl vyřešen "problém" ubytování studentů na kolejích
johanka from Baskervil 9.11.2005 10:41

Re: Re: Re: to je ale pohled

ano, já vím, jako když se uklízí v I. A kabinet výtvarné výchovy a ukradne se tam modelína.
Anebo , když studenti lukrativně na kolejích pronajímají bezdomovcům volná lůžka na pokojích /ve vlastní režii/ viz právě se nedávno stalo:-o(((
Béda 9.11.2005 11:21

huhu,

myslím, že heslo "trh vše vyřeší" opustili již i modří svazáci. Jsou prostě oblasti, kde jsou státní intervence nutné. Příkladem jak trh neumí a regulace je potřebná jsou ty průšvihy kolem prodeje zkažených nebo prošlých potravin v supermarketech. Takový prodej zbraní, drog nebo radioaktivních materiálů taky nemůže řešit pouze trh. A tak by se dalo pokračovat. 
Sch.realista 9.11.2005 10:04

2 Loula

A FNM jakbysmet.
jura-p 9.11.2005 10:00

Aston spletl dvě kauzy dohromady.

A proto je tu takový zmatek.
IBN 9.11.2005 9:57

A pak, ze uz neni co rozkradat!

Soucasni pani uz melou z posledniho a chteji- li statu neco ukrast, musi to nejdriv sebrat svym spoluobcanum, pote to prevest na stat a teprve potom jej podojit.
 
Tohle nevypada dobre, tady jsou moznosti temer neomezene. Bezzuby stat, ktery sam sebe vybizi k darovani zdravych organu stoji za h*vno, tak jako jeho predstavitele (cti vlastnici).
johanka from Baskervil 9.11.2005 9:42

to je ale pohled

Kauzu sleduji povrchně. Nestojí za to. Jsem naprosto přející , nezávistivý člověk. Tu trochu peněz co mám si necením. Připadám si spíš jak nahé holátko. Přesto oblečena a v duševní pohodě.
V usa se informace ze zákona utajují kolem akciového trhu.  Tady všechen tisk psal o stavbě té dráhy.
Kolem obchodování s pozemky se točí největší prachy. Nechápu, co se skandalizuje. Že vlčáci obchodníci jsou nazýváni spekulanty? A co se kriminalizuje? Chápu-nechápu.  Prostě závistivci a aspiranti na pohlcující /závist je vlastnost která škrtí , krade, pohlcuje/ socialistický a komunistický přístup k životu se tady stále rojí . Nenažraní mamonáři záviděj. Jiní mamonáři spekulují. Je nějaký paragraf, není. Situace není standardní.
Pozemky se normálně skupují a časem prodávají , zejména v okolí Prahy za vyšší ceny.
Ted se situace politizuje. Prostě my z toho socializmu nevyrostem. Zase založíme nějaký Tábor. Landa už založil ten svůj řád. Už část národy zpívá : "Kdož sú boží bojovníci atd"...
Češi byli vlastně první komuna v Evropě. A jak blbě to dopadlo. Vždycky děláme vše opačně.
V Evropě renesance, u nás temno. V Evropě Marshalův plán u nás slouhové vybrakované  Moskvy. Její kolonie.
Evropa desítky let prosperuje a pak začíná stagnovat ekonomicky, my tam teprve jako chudej příbuznej lezeme. A ted , přestože prodej pozemků je běžně u nás nejlukrativnější byznys, se všichni můžou závistí pokakat, když se do toho zamotá státní a stranický zájem.
Kašlu na to, tak na zdraví a at si ty prachy spekulanti naloží kam chtěj ,třeba si tím vycpou špičky/stranické/ svejch bot.
Jirka 9.11.2005 17:57

Re: to je ale pohled

Je zjevné, že problém nechápeš. Tady nejde o klasickou spekulaci s pozemky. Tisk o stavbě dráhy mohl klidně psát, protože pozemky byly státní. Státní je i firma vlastnící letiště. Ale podvodem (nikoliv spekulací) tyto pozemky byly převedeny ze státu na určitou skupinku lidí spojenou s ministerstvem. A od nich je stát bude zase vykupovat. Problémem tedy není spekulace s pozemky, ale to že tyto pozemky byly vydány.
M. Zima 9.11.2005 9:33

> Aston, když Vy kritisujete spekulace, je to trapné hned ve dvou aspektech

1) U těch českých pozemků se nejedná o spekulaci zatíženou risikem (a daňově), ale o primitivní insider deal za současného zneužití státu. Zgarba přeci prohlásil sám, že už nikoho propouštět nebude, "protože kolaps". Vy jste ho opět nepochopil. On vyhodil kritiky machinací a dál propouštět nemůže, protože by se zhroutil klausovsky nastavený mafiózní systém, který tato banda vydává za českou státnost a Vy je v tom Vaší nekvalitní prací ještě podporujete.
2) Před časem jste nám tu popsal Váš deal s "MF na německého vlastníka". Za předpokladu, že bylo vše legální, jak jste sám tvrdil, to byla spekulace. (Jaké u toho bylo spekulační risiko mi ale není jasné)
Béda 9.11.2005 9:49

M. Zimo,

po uplynutí promlčecí doby 10 let je legální každá gauneřina.
Sch.udivený 9.11.2005 9:30

Pozemky v rukou spekulantů ?

To je v pořádku. Pozemku jsou zbožím jako každé jiné. Jako například zlato, akcie, ropa, obilí...Někteří si na to dosud nezvykli. Celá burza a trh s komoditami jspo založeny na spekulacích. Ale vykládejte to někomu, kdo se v "občanské výchově" učil co to je " třídní boj",  a  "futures" a podobně mu nic neříkají.
Béda 9.11.2005 10:44

Není to v pořádku,

zde se jedná o všude jinde v civilizovaném světě netolerované a trestné zneužití "insider" informací. Žádná normální spekulace, ale klasický podvod.
huhu 9.11.2005 8:49

"hospodaření" s cizím je jedním ze zásad levice

nejlépe se "hospodaří" s cizím. Minimální riziko, maximální zisk. Socani to předvádějí nejen s pozemky, Unipetrolem či Čepro. Ted byla zpráva, že u nás stojí srovnatelný úsek dálníce 3x více nežli v Norsku. Asi je v Norsku výrazně levněji...Většinová česká společnost závidí odpracovaný úspěch jednotlivci, ale když někdo přikrádá ze "společného" tak to více méně toleruje. Že by se to stalo za těch totalit od r. 1939 normou ?