17.8.2022 | Svátek má Petra


Diskuse k článku

Vina nevinných

Je to až kupodivu, kolik nevinných se motá kolem jedné očividné všivárny. I ledabylý čtenář novin ví, že se připravuje rozšíření letiště v Ruzyni a že nová přistávací dráha spolkne velkou plochu půdy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Sch.Vissarionovič 9.11.2005 18:34

Re: At mi nikdo nerika, ze nelze najit konkretniho vinika.

Ale jistěž lze. Jenomže v těhle případech kolektivního nebo dílčího rozhodování bývají problémy se subjektivní stránkou trestného činu, víme ? Každý rozhodne o kousku a dokaž jim, že se dohodli. Ono to z té věci čiší stejně jako že není náhoda, že ten co nakoupil je známý tohohle. Jenomže není konkrétní důkaz o tom, že se dohodli. Nějaké doporučení možná bylo, ale k tomu úředníkovi se nedostalo...
Josif Vissarionovič by to s těmi úředníky řešil jednoduše : "Zradil jste naši vlast..." a další postup by byl jako obvykle.
JJ 9.11.2005 21:16

Re: Re: At mi nikdo nerika, ze nelze najit konkretniho vinika.

Podle me zanedbali povinnosti pri sprave ciziho majetku. Ale zakony si bohuzel sijou politici na miru, takze je zakon na tyhle pripady bezzuby.
 
Pripadne zneuziti informace - to pro ty spekulanty, protoze meli neverejnou informaci. Normalne by sli za "insider trading", 5 let natvrdo, alespon v UK.
 
Zgarba evidentne vedel, ze jde o pruser - kdyz se zdrzel hlasovani.
Sch.potěšený 9.11.2005 17:23

2 Rka : Záleží na tom, jestli táhneš nebo se vezeš.

Těším se, že za 4Q budou neméně dobré a dividenda poroste.
Sch.glosátor 9.11.2005 16:05

Problém je v tom, že stát se nechová jako odpovědný vlastník.

Podstata je v tom, že je vyloučeno, aby se stát choval jako odpovědný vlastník.
Rka 9.11.2005 16:45

Re: Problém je v tom, že stát se nechová jako odpovědný vlastník.

 Když stát prodal přes někoho  pozemky, je  mrtvý brouk. Ale, stát  ( jeho složení vlády a parlamentu jsme Vážení ve volbách schválily ) ,  za to nemůže     Bohužel, jen naše naivní přemíšlení nás nutí  k jedné věci : pustíme si plyn,  pak je klid. Ovšem za ceny, které stanový náš nejvetší distributor?! v
Věřím tomu, že stamilionové čisté zisky za 3 Q, jsou jen na obtíž vysvětlovat lůze, že je to v pořádku. Ale stát jako vlastník většinového balíku akcií o tom určitě má své nejlepší informace. tak, že by se mohl chovat jako odpovědný vlastník . Resumé : vlastník ( stát - viz úředník státu ) se  chová zodpovědně ke svým zodpovědně zodpovědným věcem v rámci svých zodpovědných zodpovědností.
Rpuť 9.11.2005 15:54

Ta hranice je mezi tím, jestli se to vykecá normálně, jak je v Čechách zvykem, nebo jestli se vykecání dělo se zištným úmyslem.

Takže je nejvyšší čas stanovit tresty za ukecanost:)
Xaver X.X. 9.11.2005 16:00

Jejda, Rpuťko, nestrašte!

ještě to někdo vezme vážně a půjdeme sedět za ukecanost na Psu...
Rpuť 9.11.2005 16:41

Re: Jejda, Rpuťko, nestrašte!

Xavere, co my tady můžem vykecat.....
JJ 9.11.2005 16:43

Re: Ta hranice je mezi tím, jestli se to vykecá normálně, jak je v Čechách zvykem, nebo jestli se vykecání dělo se zištným úmyslem.

Myslim, ze takova ukecanost jiz trestna je. akorat se hodne spatne prokazuje.
Jarka 9.11.2005 15:47

Žít v kapitalismu

Žít v kapitalismu mj. znamená si zvyknout na to, že - pokud to zákon povoluje - je legální převádět pohledávky, byť třeba z restitučních či jiných nároků. Dále je legální využívat veřjeně dostupných informací o záměrech v určitých územích. Je případnou ostudou stavebních úřadů či jiných orgánů územního rozhodování, jestliže  odpovídajícícm způsobem nepromítly očekávanou výstavbu další ranveje do svého vyjádření pro Pozemkový fond před prodejem půdy.
Jojin 9.11.2005 16:42

Re: Žít v kapitalismu

Myslím že by bylo na místě si napřed přečíst noviny!Tam se dočteš že ve vší tichosti se na měsíc udělala vijímka(dalo by se to nazvat"startovní okno")a potom se zase jelo dál.Fígl byl v tom že o vyjímce vědělo jen pár"zasvěcených",víš.
JJ 9.11.2005 16:45

Re: Žít v kapitalismu

Ano, a prave proto kapitalisticke zeme hodne dbaji na to, aby ty informace byly verejne. Jinak jde o "insider trading", 5 let natvrdo.
Sch.glosátor 9.11.2005 15:25

Je tohle spekulace nebo podvod?

Rozhodně dobře investované peníze.
Pete Brich 9.11.2005 14:46

Vláda, která kryje zloděje a tuneláře,

je sama plná zlodějů a tunelářů.
Nevzpomínáte si, kdo to řekl?
 
PB
I-Worm 9.11.2005 14:51

Re: Vláda, která kryje zloděje a tuneláře,

a že by to platilo až dnes ? Pak že nikdo prorokem ve vlasti !
Xaver X.X. 9.11.2005 14:45

OT: Může mi někdfo vysvětlit, proč jsou na seznamu v nabídce denní tisk

titulky ze Psa dávno minulého? Je to náhoda nebo osud, nebo snad...
Sch.glosátor 9.11.2005 14:30

Samozřejmě, že ano, Xavere.

Kde jde o milióny je to korupce. Kde jde o miliardy, je to politika. Neprozradím žádné tajemství, že mnozí politici nepatří mezi nejpřemýšlivější. Vůbec nemusí jít o nějaký zákon pro konkrétní operaci. Většinou jde o komplex norem vytvářených po delší dobu a samostatně "neprůstřelných". Lobbuješ tady, spolešník lobbuje tam, drobnůstka v jednom zákoně, která je pod něčí "rozlišovací schopnost" navazuje na  drobnůstku v jiném zákoně a vytváří pěšinku pro Tvůj záměr. Vždyť zákonodárci mnohdy ani netuší co schvalují. Někdy stačí slovíčko, nebo interpunkční znaménko, které se  vytratí nebo objeví aniž by kdo tušil.
Xaver X.X. 9.11.2005 14:41

Inu proč ne, Sch. glosátore,

ale abych to řekl krátce, použiju příměr, který jak známo kulhá nejméně na jednu nohu: Ano, hokej je tvrdá hra v prostoru, vymezeném mantinely. V Kanadě je ta plocha kupř. užší, v Čechách širší. A nejhorší jsou mantinely gumové a ještě k tomu přenosné...
JJ 9.11.2005 16:47

Re: Inu proč ne, Sch. glosátore,

Myslite, kdyz je lze za maly poplatek poponest?
Xaver X.X. 9.11.2005 17:14

Ano, J.J. velmi správný postřeh.

A nebo během hry za všimné upravit pravidla, to je taky rito...
Sch.pragmatik 9.11.2005 17:47

Naprosto přesně, Xaveriči.

Důležití nejsou hráči, ale ti kdo staví mantinely a malují lajny.
Sch.glosátor 9.11.2005 14:18

Spekulací nevznikají žádné hodnoty ?

Jistěže přímo ne, ale vytváří motivaci pro rozšířenou reprodukci a pro směnu zboží. Spekulace je základem tržního chování. Informace je základem spekulace. Hranice mezi využitím informace a zneužitím informace je velmi tenká. Jistěže potřebné informace se nedozvíte z IHNED, Lidovek,  Blesku, Vyvolených. Ovšem věnujete-li se  tenisu, golfu nebo něčemu podobně ušlechtilejšímu než je zvedání půllitrů...Když vyděláte obchodem, který učiníte jako "insider", je to zneužití. Když vyděláte ochodem na základě informace, kterou jste se dověděli ve svém klubu, nemusí to být zneužití ale využití.  Záleží na drobných nuancích. Záleží i na pohotovosti a na ochotě riskovat.  Samozřejmě že v "klubu blbejch" to je před televizní obrazovkou,  se dozvíte houby.
Xaver X.X. 9.11.2005 14:21

Ano, hranice mezi využitím a zneužitím ženy

je též velice tenká...
I-Worm 9.11.2005 14:46

Re: Spekulací nevznikají žádné hodnoty ?

Opravdu velice pozoruhodný názor. Tak že by náš problém byl v nedostatku schopných spekulantů ?
Sch.Vissarionovič 9.11.2005 18:49

Že by náš problém byl v nedostatku spekulantů ?

V podstatě ano. Spekulace znamená sbírat informace (studovat), investovat (třeba svůj čas), odkládat momentální potřeby a nést riziko. Nejtěžší práce je myšlení. Proto se jí věnuje tak málo lidí. Většina spoléhá na "jistotu desetinásobku". Radují se nad dopisy "Právě jste vyhráli". Nakupuje nesmysly z teleshoppingu. Brak z kdejaké reklamy. Předražené hrnce do kterých nemají co dát. Vysavač který vysaje úplně všechno včetně roztočů a zbytek úspor. Vezmou si úvěr na plazmu, protože soused jí má také. Kdyby místo toho investovali, mohli by mít vysavač, plazmu, hrnce ale i co do nich. Nebo třeba ne. Ale to je riziko. Oni to vědí a proto spoléhají na "jistotu desetinásobku". V lepším případě. V tom horším na ně zabouchá exekutor.  No, nekupte v dražbě plazmu za dvacet...
 
Honza 9.11.2005 15:39

Re: Spekulací nevznikají žádné hodnoty ?

Takže když si "insideři" navzájem poradí při golfu a následně se všichni pěkně napakují, bude to korektní využití informace. Zajímavé.
Béda 9.11.2005 15:46

Re: Spekulací nevznikají žádné hodnoty ?

Spekulací opravdu, ale opravdu nevznikají žádné nové hodnoty. Je přeci jasné, že například na akciích, na kterých někdo vydělá, musí zase přirozeně jiný prodělat. Nula od nuly pojde. Jistý výdělek má pouze zprostředkovatel (makléř) prodeje, ten si většinou bere procenta z objemu uskutečněného nákupu/prodeje.
Ivan Nový 9.11.2005 16:14

Bédo,

Vy jste marxista :-))))
Béda 9.11.2005 16:28

Ivane Nový,

tak mi jako nemarxista definujte ty hodnoty, co přináší spekulace dle Vašich představ. Rád se poučím.
Ivan Nový 9.11.2005 16:57

Bédo,

jako zisk, to je ta hodnota a pak takové vedlejší a nepodstatné jako je práce pro lidi. Jinak ceny akciií rostou nepřetržitě desítky let, část toho růstu ceny se projeví jako inflace, ale část je využita k vytváření nových věcí, pracovních míst atp. Ta nová hodnota je v tom, že nesedíte na zadku a něco děláte, protože je v ekonomice více peněz :-)))