16.6.2021 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

Víc za míň

Více peněz za méně… ne práce, ale času v práci stráveném. Navrhují to odbory, které v úterý konferovaly v Praze. Mzdy by měly stoupnout o osm až devět procent, pracovní den aby se zkrátil o půl hodiny a dovolená se prodloužila na pět týdnů. Stále trvající konjunktura staví tyto požadavky do reálného světla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nový 12.9.2018 6:53

Populismus

U politiků by se to nazývalo populismem. Jak se to nazývá u odborů?

J. David 12.9.2018 7:44

Re: Populismus

Populismus, ale odbrový...

J. Nový 12.9.2018 6:52

Nic

Proti placené dovolené. Už jsme na ní zvyklí, ale nepřijde vám paradoxní, že vás má majitel platiti za to, že se třeba válíte u moře? Tedy obecně za to, že pro něj nic neděláte?

Zkuste si představit, že vám stavební firma postaví dům a jednou z položek na faktuře by ybla poměrná část dovolené, kterou máte zaplatit jejich pracovníkům. :-)))

Ale dobrá, je to tak zavedené a jistě se to líbí všem promě OSVČ :-)

P. Čech 12.9.2018 6:59

Re: Nic

Když je to tak zavedené, neznamená, že je to dobré. Je to prostě socanské, svým způsobem postavené proti zájmu státu. Stát totiž netvoří jen zaměstnanci, ale i jejich zaměstnavatelé, živnostníci a vůbec všichni, kteří se živí prací mimo zaměstnanecký poměr. A těch je zásadně nemálo a jejich zájmy jsou zcela opačné.

V. Loula 12.9.2018 7:21

Re: Nic

Ale vždyt ta stavební firma, která vám staví barák, vám dovolenou svých pracovníků účtuje. Učtuje ji v položce Práce, kde mají hodinu práce vykalkulovanou tak, aby pokryla náklady na zaměstnance ( tedy včetně jeho dovolené), režijní náklady spojené s chodem stavební firmy a nakonec i zisk pro majitele firmy. A tomto zisku majitele firmy je pochopitelně počítáno i s jeho dovolenou, s náklady na provoz jeho - třeba luxusního - vozidla a luxusní mnželky atd atd.

To, že tuto položku na faktuře přímo nevidíte, vůbec neznamená, že tam není.

D. Polanský 12.9.2018 6:43

Spíš je to důsledek vědeckotechnického

pokroku. U úředníků je jedno zda dělají 8 nebo 6 hodin. U řemeslníka těžko, podobně jako to není jedno na páse ve fabrice. Kapitál není i proto, že nejsme ochotni kapitál kumulovat, to znamená tvrdě si odříkat. Stačí si vzpomenout na otce Eugenie Grandetové, viz H. Balzac, ten i sůl rodině přiděloval se zdráháním. Pokud jde o banky, to byly obyčejné tunely.

J. Fridrich 12.9.2018 6:32

Odbory jsou puštěny ze řetězu - to se říká, když někdo

Odbory jsou puštěny ze řetězu - to se říká, když někdo nezná v něčem MÍRU.. Přidávat, přidávat - na platech, na dovolených, na nemocenské, výhody, výhody.. To, že každá firma to neunese, to je nezajímá. Snad až budou na ulici nadávat..

P. Rajman 12.9.2018 5:47

Soukromník nebo workoholik?

Pro soukromníka není dovolená abstraktní pojem, ale pojem zcela konkrétní, který jeden "soukromník" (typicky postbolševický pojem) nenaplní, druhý naplní mírou, že se o ní zaměstnancům jenom zdát a třetí (tady Aston) vytvoří mýtus (kde bolševického dělníka nahradí postbolševickým soukromníkem) tak, aby si nikdo raději otázku, kolik volného času mají soukromníci ani nekladl, natož na ní odpověděl.

J. Anděl 12.9.2018 6:05

Re: Soukromník nebo workoholik?

Do jisté míry máte pravdu tím, že zpochybňujete, že by žádný soukromník neznal dovolenou.

Proč vám ten pojem připadá "typicky postbolševický"?

Není to přímo vytváření mýtu. U soukromníka jde spíš o to, že má tolik dovolené, na kolik si vydělá (nemyslím jen cenu zájezdu, to omezuje i zaměstnance, spíš samozřejmě kolik vydělá s ohledem na základní živobytí) a kolik si může s ohledem na své další podnikání dovolit, nikdo mu negarantuje 4 nebo pět týdnů ze zákona. Může si vzít třeba rok, ale nemá za kým jít, komu by řekl - mám nárok na dovolenou, tak s tím něco dělej.

Záleží, zda má zaměstnance, zda může svou práci řídit i z "dovolené" (tedy míněno mimo sídlo firmy)...

S tím "v kuse" to přestřelil, 5 týdnů v kuse si ani ze zaměstnanců nebere ledaskdo, i když zaměstnanec, který si to dovede se zaměstnavatelem domluvit a své úkoly tomu přizpůsobit, jistě tu šanci má. Ale nemá ze zákona nárok na to dostat to v kuse.

J. Anděl 12.9.2018 6:06

Re: Soukromník nebo workoholik?

Další věc je, že soukromníkovi nikdo ze zákona negarantuje dovolenou placenou, není jak. To spadá pod zmiňované - na kolik si dokáže vydělat. A pár dalších věcí by se možná našlo.

M. Moravcová 12.9.2018 8:53

Re: Soukromník nebo workoholik?

přesně

K. Oldřich 12.9.2018 20:36

Re: Soukromník nebo workoholik?

Ona placená dovolená pro zaměstnance se praktikuje tak, že "roční" mzda za jedenáct měsíců skutečně odpracovaných se rozpočítá na dvanáct měsíců a jeden z toho nemusíte makat. Nemějte strach, že by někdo někomu platil dovolenou z dlouhé chvíle. :) Živnostník to může udělat jen s rizikem, že po takové dovolené už kšefty třeba nebudou.

J. Anděl 12.9.2018 20:44

Re: Soukromník nebo workoholik?

No, to jistě. Ovšem při přijímacím pohovoru se shodnete na nějaké mzdě a tu prostě dostáváte každý měsíc. Od určité velikosti firmy při tom ten, kdo vás přijímá, nepočítá váš roční finanční přínos firmě, prostě má nějaký rozsah, o kterém s vámi smí jednat (a ten rozsah je daný nějakým výpočtem).

Není to tedy tak, že by se ta dohodnutá měsíční mzda vzala, vynásobila jedenácti, vydělila dvanácti a vy dostával až ten výsledek.

Teda pokud si to člověk při přijímacím pohovoru ohlídá a má možnost o tom jednat. Jako mladičké ucho jsem si jednou neuvědomil, že můj budoucí šéf mluví o hrubé mzdě.... :-)

F. Žůrek 12.9.2018 4:08

Krachy bank? ROZKRÁDÁNÍ STÁTU!

Problém západní společnosti? PŘESYCENOST. Miloš Zeman jednou řekl "přežranost" a z toho pramení "rozežranost". Kdo dokáže krást, lhát a podvádět, tak je miliardář.

Andrej Babiš netají, že má nějaké peníze. Ale ty jsou v jeho majetku, ty všechny miliardy nemá ve vlastní kapse anebo na různých kontech v bankách v různých státech, on skutečně PRACUJE, tj. "maká" ve prospěch nás, občanů, ale takový Miroslav Kalousek se proti němu "šprajcuje", protože ON JE DEMOKRAT! Nikoli Babiš!!! Astone, poněkud mne bavíš.

Člověk, který je ekonomicky při rozumu (Framtišek), tak musí vidět, že to s tím BLAHOBYTEM již přeháníme. Starší Tomáš Baťa by to dobře pochopil, kdyby zde s námi ještě žil. Přijel v roce 1990 do Zlína (Gottwaldova) mladý Tomáš Baťa, aby nám řekl, že dnes již boty dokáže vyrábět každý, zejména třeba v té Číně anebo v jiných státech v Asii. Takže lepší je boty šikovně prodávat než je vyrábět (v potu tváře).

Dnes je již všechno otázkou OBCHODU! Umění je ZBOŽÍ PRODAT NEŽ ZBOŽÍ VYRÁBĚT.. (Zboží vyrábět dnes dokáže kdejaký hloupý Asiat, že ano). Přelévání kapitálu bere za své. Zadlužování (západního) světa. Sankce, cla a podobné věci asi nic nevyřeší.

J. Anděl 12.9.2018 6:23

Re: Krachy bank? ROZKRÁDÁNÍ STÁTU!

Pominu kvalitu Zemanových bonmotů a Babišovo makání ve prospěch občanů.

Ona tzv. "přežranost" je dítětem snů našich předků, kteří pro změnu neměli kolikrát co do huby, takže se není čemu divit. A najednou je to "problém" a div ne mravní kaz současných generací, který se kolikrát staví do kontrastu mravní pevnosti a vznešenosti předků? Je-li to kaz, pak byl již ve snech těch předků!

Je to spíš užitečná zkušenost, že jen plný břich nestačí. A pro někoho, kdo se i z toho dokáže poučit, že žádné světské uspokojení člověka neuspokojí natrvalo. A tedy že ani socialismus či komunismus nedokáží vytvořit společnost spokojených lidí, protože lidé budou chtít pořád víc, než právě mají. Je to vlastnost chtění, jeden aspekt přirozenosti člověka.

Ale tak to je na občanech, co si z toho za ponaučení vezmou a jak se podle toho zařídí.

Osobně tento vývoj, tuto zkušenost, považuji za lepší, než fundamentální ideologií udržovanou mizernou životní úroveň za tvrdého prosazování vnější morálky a zdání plnění Božích příkazů, prováděného represemi a svázaného nesvobodou. A škrtneme-li "Božích", máme i popis reálného socialismu.

P. Kremla 12.9.2018 7:04

+1

M. Těhanová 12.9.2018 6:28

Re: Krachy bank? ROZKRÁDÁNÍ STÁTU!

Uvědomujete si, jakou pitomost jste zase napsal? Zkuste si po sobě přečíst první dva odstavce a možná pochopíte. Mě jste pobavil vy.

J. Holíček 12.9.2018 6:33

Re: Krachy bank? ROZKRÁDÁNÍ STÁTU!

Ten rozdíl mezi Babišem a Kalouskem je popsán elegantně! Je to taky Kalousek, který parlamentní cestou záměrně zaváděl (teď už nemá šanci, což mu na Andrejovi nejvíc vadí) do systému chaos, aby se v jeho kšeftech nikdo nevyznal.

Babišovi připisuji k dobru (zase na rozdíl od Kalouska), že lidem pustí chlup, když to jde. Nemám ale pochyb o tom, že maká především pro sebe a jeho dobročinnost je toho vedlejší produkt. :-))

A. Bocek 12.9.2018 8:09

Re: Krachy bank? ROZKRÁDÁNÍ STÁTU!

Všemu mohu věřit, jen né tomu, že Andrej maká pro blaho nás všech. Rozdíl mezi ním a Kalouskem je v tom, že Andrej vládne v době kdy se nám extrémně daří a Mirek v době , kdy se nám extrémně nedařilo. Oba mají společné to, že vykazují silné rysy psychopatie. Tyto rysy vykazují další naši politici( abecedně : Zeman,Ráth,Okamura,Paroubek,Klaus). Jak myslíte, že bude řešit Andrej problém, když proti sobě bude nastolena otázka Migrace nebo Dotace ?

J. Holíček 12.9.2018 8:23

Re: Krachy bank? ROZKRÁDÁNÍ STÁTU!

Vždyť píšete jinými slovy totéž co já.

Psychopatie je pojem pro mě poněkud problematický co do vymezení. Že politici obecně bývají mimo normu, zejména ti nejviditelnější je evidentní.

Na poslední otázku odpovídám: Dotace. Myslím ale, že takto jednoznačně postavena nebude nikdy. :-))

A. Bocek 12.9.2018 9:12

Re: Krachy bank? ROZKRÁDÁNÍ STÁTU!

Jak znám Angelu, tak si myslím, že brzy.

K. Oldřich 12.9.2018 20:25

Re: Krachy bank? ROZKRÁDÁNÍ STÁTU!

Ano. Přesně takhle dopadlo Solo Sušice. (Výroba zápalek, kdyby někdo náhodou nevěděl). Na dovoz a prodej stačí sklady a doprava. Výroba ať jde do kopru. Finanční efekt stejný. Dělal by to někod jinak? Proč?

M. Šurgot 12.9.2018 0:24

Středula šlape za svou kariérou, kam se asi nechá zvolit?

Bohužel tento "panák" je absolutně mimo mísu. Stačí si dohledat na netu, že v době, kdy byl Středula šéfem odborového svazu Kovo, vystoupila ze svazu Kovo odborová organizace Škody Mladá Boleslav se zdůvodněním, že za desítky milionů, které Škoda platila do kasy Kovo, nedostali žádnou podporu a zřejmě vůbec nic... Něco na tom je, protože neznám případ, kdy by se Českomoravská konfederace odborových svazů postavila za některé zaměstnance a donutila konrétní fabriku k splnění mzdových požadavků.

Nejvíce křiklavým příkladem neschopnosti Středuly a celé ČMKOS je dosavadní rozšířená praxe proplácení části mzdy zaměstnanců soukromého sektoru tzv. na ruku, nebo-li na černo. Kolem tohoto proplácení mzdy se přitom vznáší celá řada otazníků - kde berou tito soukromí zaměstnavatelé ony černé peníze, vždyť jde zcela jednoznačně o šedou ekonomiku, na kterou doplácí nejen stát, ale i samotní zaměstnanci. Stát přichází o miliardové částky v daních, v odvodech na sociální a důchodový účet, zaměstnanci jsou kráceni na dávkách v nemoci, v případě nutné sociální podpory a nad důchodem v budoucnu zapláčí... Samozřejmě v tom "jedou" i poslanci a ministři všech dosavadních vlád i té současné... všichni o "tom" vědí a nikdo s tím nedělá nic. Teoreticky s tím měl bojovat systém EET a vůbec se nedivím, že proti EET protestuje řada poslanců a taky podnikatelů, pokud by se důsledně uplatňoval, černé prachy na výplaty by nebyly...

Ale zpět k Středulovi... V době, kdy např. Škodovka, jeden z největších exportérů a jeden z největších plátců do státní kasy jede na doraz a zdá se, že bude muset nějaké výrobní kapacity hledat v zahraničí, navrhuje jouda Středula omezit pracovní dobu...

Jen hrozba administrátora mi brání napsat od plic, co si o tomto bafuňáři myslím...

B. Baron 12.9.2018 3:07

Problémy s kapacitou ? to je problém majitelů Škodovky a managementu. Ne zaměstnanců. Kdyby byl problem s odbytem a nebyla by práce, zaměstnanci by byli BEZ mrknutí oka propuštěni. Teď je konjuktura. Tak ať firmy pustí chlup. Až bude recese tak se o nezaměstnaný starat nebudou a hodí to na stát.

J. Holíček 12.9.2018 6:43

Re: Středula šlape za svou kariérou, kam se asi nechá zvolit?

Středulu bych tolik neodsuzoval, on v tomhle státním kapitalismu na socialistický způsob tlačí především na stát, a dělá to shodou okolností celkem intenzivně v době, kdy je konjunktura, což je v pořádku.

Vinit ho z toho, že se v nějaké konkrétní firmě nechce zaměstnancům stávkovat je proto nefér.

Je to o umění možného. :-))

M. Šurgot 12.9.2018 7:04

Re: Středula šlape za svou kariérou, kam se asi nechá zvolit?

Pane Holíčku, nějak jste se netrefil v čase a ani v prostoru ... Státní kapitalismus mají v Číně, ale v České republice mohl být státní kapitalismus maximálně v devadesátých letech.

Které podniky vlastní Česká republika?

Odbory nemají tlačit na stát, to je parketa politiků. Odbory mají zastupovat své členy proti zaměstnavatelům...

Jenže v České republice se každý dosavadní předseda ČMKOS podílel na politice ČSSD, pokud byla ČSSD v opozici a organizoval divadelní představení s názvem Odbory proti vládě v Praze... A byl vždy po zásluze odměněn výnosným flekem v parlamentu nebo v Senátu.

Středula nemůže nic takového organizovat, protože ČSSD byla vládní stranou a nyní je taky součástí vlády. Takže si "to" musí zasloužit jiným způsobem... Nic jiného, než politika ČSSD a boj předsedy ČMKOS o budoucí výnosný flek v tom není.. Umíte si představit Středulu jako kandidáta na budoucího prezidenta? Nebo kandidáta do Parlamentu, Senátu nebo dokonce, jako "táta pracujících" Falbr, do Europarlamentu?

J. Holíček 12.9.2018 7:56

Re: Středula šlape za svou kariérou, kam se asi nechá zvolit?

Máte jiný názor od počátku, tak z toho musíme vycházet a že se tudíž neshodneme předpokládám.

Napsal jsem "Státní kapitalismus na socialistický způsob," což je v principu nesmysl, popisující ovšem realitu.

Co mají dělat odbory je jedna věc a co reálně dělají pod dohledem státu na kapitalistické platformě je věc druhá.

Které podniky vlastní stát si můžete zjistit sám, moc jich není, které podniky řídí stát prostřednictvím ministerstev si můžete zjistit sám, těch je dost.

Kolik soukromých podniků s reálným vlivem na ekonomiku podnikajících bez dotací ze státního rozpočtu nebo z EU, nebo z obou zdrojů, si rád od vás přečtu. :-))

S. Donát 12.9.2018 0:06

Stále trvající konjunktura

Tak ten byl dobrej.... :)