Neviditelný pes

Velmi speciální mobilizace

22.9.2022

Je to vždycky ošemetné, když diktátor vydá rozhodnutí, které vzešlo z jiné hlavy než jeho. Je to projev slabosti a každá slabost se nakonec diktátorovi vymstí. K mobilizaci byl dotlačen válkychtivými jestřáby. Kam půjde dál? Jestřábi doporučují atomovou bombu a on sám v náznacích připomínal, že ví, kde má červený knoflík. Obšírně jsem o tom psal včera.

Jako mistr lži dokáže svůj obrat ospravedlnit: je k mobilizaci dotlačen, jelikož Rusko už nestojí proti ukrajinským fašistům, ale proti NATO a celému Západu a jde mu o existenci. V jistém smyslu má pravdu – naposledy tam masivní pomoc ze strany západních demokracií dostalo… Rusko, respektive Sovětská svaz, když byl v roce 1941 napaden svým spojencem, Hitlerovým Německem.

Kromě prvoplánových lží je na pořadu dne i jeden ohromný klam. Podle toho, co se dá na dálku vysledovat, podléhají mu právě i ti jestřábi, kteří Putina k mobilizaci dotlačili a pokukují po červeném knoflíku. Klam spočívá v tom, že v dosavadní speciální operaci Rusko jednalo na půl plynu, s rukou v kapse. Kdyby se do toho Západ nemotal, speciální operace by zdárně skončila, jak to prosazovali a prosazují i naši mírotvůrci, v čele s Václavem Klausem. Teď ale Rusko na plyn šlápne, ruku z kapsy vytáhne a Západ z Ukrajiny vypráská a s ním i ukrofašisty se Zelenským na prvním místě, slibuje Putin a jestřábi se radují.

Ve skutečnosti Rusko nejede na půl plynu s rukou v kapse, dělá co může s jazykem na vestě. Ukáže se, že mobilizace k pozitivnímu – pro putinovské Rusko – výsledku nepovede. Situace se neobrátí, fiasko bude pokračovat, možná se znásobí. Červený knoflík zbude až jako poslední naděje, ale ani ten Rusku nepomůže.

Abych parafrázoval klasika, 24. února Putin udělal něco horšího než zločin, udělal chybu, a mobilizací ji nenapravil, naopak, znásobil – jelikož otevřel vývoji další možnosti, které nemá a nemůže mít pod kontrolou.

A to by se diktátorovi stát nemělo, v sázce je jeho krk.

Dodatek

Bylo by nepoctivé pominout, že český prezident Miloš Zeman reagoval na vyhlášení ruské mobilizace výzvou k ještě větší podpoře Ukrajiny všemi způsoby, včetně vojenské. Pro mírotvůrce je to další studená sprcha a je dobře, že je prezident sprchuje od samého začátku. Mohl by to mohl udělat výřečněji než skrze vzkazy přes viceprezidenta Ovčáčka, rétorické schopnosti neztratil a dovede oslovit masy doslova magicky (jinak by ho nevolily), ale to by od něho bylo žádáno příliš mnoho státnickosti. Tak aspoň že tak.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek