31.5.2020 | Svátek má Kamila


Velikonoce jako zkouška

10.4.2020

Chcete slyšet dobrou zprávu? Hyundai v Nošovicích obnoví v úterý výrobu. To je druhá dobrá zpráva spolu s oznámením, že reprodukční číslo spadlo na hodnotu 1,02. Znamená to, že v průměru jeden infikovaný nakazí 1,02 zdravého. Začínali jsme na skoro trojnásobné hodnotě.

Z večerního projevu ministerského předsedy je zřejmé, že se exekutiva obává uvolněné nálady spojené s velikonočními svátky. Nabádal ke zdrženlivosti a slíbil cosi jako rozvolňovací plán. K němu asi povede dlouhá cesta. Evropská komise také proklamovala celoevropský plán a zjevně se k němu ani v obrysech nepřiblížila. Nelze to nikomu vyčítat. Ocitli jsme se v bezpříkladné situaci. Uprostřed míru a prosperity nás přepadla choroba doposud neznámá, zdánlivě mírná, i to je součást její nebezpečnosti, v krajních případech smrtelná a díky své nakažlivosti schopná vytvořit nezvladatelná střediska utrpení.

Je to hodně zkouška disciplíny a soudnosti každého z nás. Možná, že exekutiva udělala chybu, že první uvolnění vyhlásila už na včerejšek. Ostražitost viditelně klesla. Mohl vzniknout klamný dojem, že je všechno za námi. Bylo by tragicky smutné, kdyby příjemné velikonoční svátky spojené s jarem měly přinést novou vlnu strádání – a nenamlouvejme si nic, také smrti.

Ve srovnání s tím jsou všechny politické hrátky směšně nepodstatné.

Zemřel profesor Zdeněk Jičínský

Ve věku 91 jet zemřel ústavní právník, charakterní člověk Zdeněk Jičínský. Jeho názory mohli číst i čtenáři našeho serveru. Snad mi potvrdí můj pohled na něho: byl svůj, zachovával soudnost a když něco řekl, stálo za to se nad tím zamyslet.

Bude nám chybět.

Aston Ondřej Neff


Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.