Neviditelný pes

Ve sněmovně spatřen Andrej Babiš

8.2.2023

Ve sněmovně spatřen Andrej Babiš . Spatřen, pobyl chvíli a zase odešel. Jeho přítomnosti si všimla věrná Alena Schillerová a nadšeně to komentovala. Stoupla jí naděje, že Babiš v politice zůstane?

Tipuji, že zůstane, ale těžko bych k tomu uvedl jediný rozumný důvod. Okolnosti prohry v prezidentském klání by mělo ve středu projednat předsednictvo hnutí ANO. Co se na schůzi bude dít? Musel bych opět tisknout klávesu s otazníkem.

V úvahu by členové předsednictva, jakož i poslanci za ANO a řadoví členové a voliči a sympatizanti měli vzít v úvahu dvě skutečnosti.

Babišova prohra byla dlouhodobě předvídaná. Úvaha, že Babiš má jistých třicet procent, ale že ve specifických prezidentských volbách je to málo, tato úvaha byla bezpočtukrát přemílaná a nestalo se tedy nic jiného, než to, že se předpovědi splnily v tom, že Babiš na padesát plus nedosáhl. V našich poměrech je třicet procent hlasů skvělý výsledek, ANO obvykle dosahuje dvojnásobek toho, co získá jeho soupeř číslo dva. Je to ale klec, a do ní je ANO v celostátní politice natrvalo uvrtaná. Jak se s tímto čerstvě potvrzeným zjištěním členové předsednictva a poslanci atd. smíří? To je jedna z otázek, které nutně přijdou na středečním jednání na přetřes.

Druhá skutečnost je závažnější.

Babiš při vstupu do politiky prohlásil sebe a svoje hnutí za antikorupční sílu s úkolem obecné nápravy věcí a odzbrojení polistopadového kartelu, ať je tímto pojmem označováno cokoli. To vše bylo ozdobeno mýtem o manažerské efektivitě Andreje Babiše. Výsledek? Babiš je v politice víc než deset let. Jeho vláda byla udržovací, stejně jako vlády předchozí. Výsledek je takový, že ani teď vlaky nejezdí jako jezdí všude jinde, silnice se nestaví jako se staví všude jinde, mladí lidé nemají kde bydlet a když se něco stane špatného, je to u nás vždycky horší než všude jinde. Babiš nemá jediný příklad, čím se chlubit.

To by ale nebylo to nejhorší. Prostě, kasal si triko a je v tom nejlepším případě stejný průměrný nýmand ,jako jeho předchůdci. Za třicet let jsme si zvykli.

Jenže zarážející je to, co předvedl v prezidentské kampani. Opřel se o prolhanou kampaň prokazatelně opřenou o ruskou propagandu. Nejviditelnější součástí kampaně bylo přitakání ruskému požadavku – přestaňte pomáhat Ukrajině. Spolčil se s Foldynou, Skálou, s Trikolorou. Dokonce i Tomio Okamura zbystřil když viděl, že Babiš kormidluje ANO do jeho rybníka.

Dá se tahle špína umýt? Může se Babiš otřepat a bude se tvářit, že je vše při starém a nic se nestalo? A mají jeho doposud věrní žaludek na to, aby s nim tuhle komedii hráli?

Teď by se na scénu měla vrátit obnovená sociální demokracie a vzít si od něho voliče pod heslem „hybaj z vandru domů‟, ty voliče, které jim postupně vyluxoval. Ale to je za stávající situace plané fantazírování, berte to jako „o čem sním, když náhodou spím‟...

Aston Ondřej Neff


zpět na článek