15.4.2021 | Svátek má Anastázie


Vánoce moc veselé nebudou

16.11.2020

Podle Romana Prymuly se dostaneme na nějaká snesitelná čísla kolem tisícovky nakažených denně někdy kolem poloviny prosince. To je počet o řád vyšší než to bylo  koncem dubna, načež nastalo blažené očekáván, že s příchodem léta covid vychcípe.S nějakým zásadním rozvolňováním se počítat nedá a jenom doufejme, že avízovaný návrat školáčků do lavic výrazněji příznivý trend nezasáhne.

K situaci se veřejně vyjádřil jeden z odborářských superpředáků Josef Středula. Už v minulosti prokázal, že je to rozumný člověk a také jeho názory na pandemickou situaci jsou střízlivé a věcné, na rozdíl kupříkladu od maniakálního výlevu exprezidenta Klause, který za pandemií vidí spiknutí za účelem uvalení světa do diktatury. Podle Josefa Středuly vše směřuje k jakémusi novému normálu, tedy k trvalé adaptaci na novou situaci. Nelze počítat ani s blízkým návratem k předkoronavirovým ekonomickým výsledkům. Vládě vyčítá liknavost z té letní prodlevy, ale na buben pomsty netluče. Spíš akcentuje nutnost adaptace. Někteří manažeři to zvládnou a budou mít úspěch i v tomto novém normálu, jiní odejdou a je na státu, jak dlouho bude pomáhat. Rozpočet na příští rok označil za virtuální realitu. To je až přehnaně vlídná charakteristika rozpočtu, jehož schodek 320 miliard může vyskočit i na 450 miliard.

Hlas odborářů je v současné situaci závažný. Je dobře, že Josef Středula nejitří nálady bombastickými hesly, jako to udělal předák ASO Bohumír Dufek, když veřejně odepsal polovinu restaurací a hospod, protože jich je moc. Připravme se na běh na dlouhou trať, a k tomu je třeba chladná hlava a dobrý dech.

Tolik tedy odborář. Chladnou hlavu asi nebudou mít mnozí politici nad posledními volebními preferencemi. Do beznadějného propadu odcházejí komunisté i sociální demokraté, ale i lidovci. ANO se drží, třebaže zvolna oslabuje, zato Piráti stoupají.

Zdá se, že se rýsuje jasnější kontura politické mapy. Na jedné straně mají úspěch takzvaní populisté. To je hloupá nálepka, spíš plivanec, než označení s jasnou výpovědní hodnotou. Jde o politické formace, které odpovídají na to, o čem tuší, že si lidé přejí, a vycházejí tomu vstříc. Oproti tomu progresisté (i to je floskule a nálepka) vědí, co je správné, a hloupému publiku se to snaží vnutit. U nás jsou představitelem toho proudu Piráti. Nacionalistický populismus nabízí SPD, eurohujerský progresivismus je doména TOP 09. STAN neví, jak se k tomu postavit, a ODS bude hájit ideu svobody jednotlivce a podnikání a malého státu. Je to postoj sympatický nám, co podporujeme ideu svobody ve všech podobách a malého státu, ale bohužel to zajímá zase jen ty, co podporují ideu svobody ve všech podobách a malého státu. Což není dostatečný počet na převahu nad populisty a progresisty, kteří dnes tvrdí muziku.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.