30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


Václav Klaus mladší vyhozen z ODS

18.3.2019

Tak tedy k tomu došlo a není to nic radostného, ODS vyloučil Klause juniora z partaje. Jistěže to nepříjemně připomíná staré časy. Nicméně junior byl natolik jinde svými postoji, že by od něho bylo seriózní, kdyby odešel a založil vlastní formaci. 

Kolem brexitu bylo v Británii takových přesunů a odchodů taky hodně, konzervativní strana teď připomíná spíš průchoďák než solidní politickou stranu. Leč Václav Klaus junior pokládal za užitečné, aby využíval gravitační mohutnost zavedené politické strany, byť hodně a hodně oslabenou a smrsklou na jakési minimum. Ale přece jen je to druhá politická váha v zemi po ANO.

Z tohoto hlediska bylo rozhodnutí vedení ODS správné. Mediálně a marketingově krajně nešťastné. První reakce juniora zněla: „Kdybych já byl předsedou ODS, tak bych pana Fialu kvůli jiným názorům nevylučoval.“ To je hodně snadno zapamatovatelný bonmot, krutě pravdivý.

To ale není to nejhorší. Předáci ODS ustavičně omílají slova o židovských transportech jako důvod sporu. On je a není. Je to jeho povrch, jakési slovní ošacení. Bohužel nepříjemně souvisí s dnešní přecitlivělostí na slova a slůvka. Politická scéna připomíná refektář dívčí školy z viktoriánské doby, kdy je každá slečinka ustavičně kvůli něčemu uražena a omdlévá a vyžaduje čichací kapky.

Jádro sporu je v tom, že Václav Klaus mladší ve shodě se svým otcem soustavně prosazuje náš odchod z Evropské unie. Jistěže na to má právo, ale co naplat, odchod z Unie není politika ODS, a tudíž nemá junior v ODS co dělat. Svou propagaci odchodu provozuje obratně, především tím, jak hraje na city. Věcné argumenty nechává jaksi stranou, ostatně i jeho výpad proti schvalovacímu procesu zákonů interpretoval hodně účelově, slušně řečeno. Bohužel, Petr Fiala nemá odvahu jasně definovat stranickou linii, nechce odehnat eurofoby, chce jim nadbíhat, že ODS je přece jen trochu proti. Je to postoj bezbarvý, jako je bezbarvý on sám.

Poklausovská éra ODS je v neznámu. Ve volbách byl velmi úspěšný a bezesporu poutal k sobě více pozornosti, než zoufale bezbarvý a nudný Petr Fiala. Jeho odchod bude jistě znamenat i odchod voličů, jen není jasné, kolik jich bude, to zaprvé, a pak, kolik jich přijde, protože jim na kandidátce vadil.

Bude teď brán jako nový lídr, anebo jako extremista? To je otázka bez odpovědi.

Aston Ondřej Neff


Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.