27.5.2022 | Svátek má Valdemar


V Hodoníně za vojáčka...

10.7.2015

Včera proběhla ve sněmovně debata týkající se novely branného zákona, která má reagovat na růst bezpečnostních rizik a významně se zhoršující bezpečnostní situace ve světě. Hlavní navrhovanou změnou je obnovení povinných odvodů do armády a vytvoření evidence vojáků v záloze.

Prostě všechny úkony, které znají naši starší spoluobčané mužského pohlaví – jen s tím rozdílem, že nyní se mají týkat i žen. Vojáci tedy budou mít jednu velkou databázi občanů, kteří jsou schopni narukovat - nicméně o návrat k základní vojenské službě nebo povinným vojenským cvičením prý nejde, takže se bude jednat o pouhý seznam lidí bez jakéhokoliv výcviku.

Lze tedy souhlasit s poslankyní za ČSSD Danou Váhalovou, podle níž by bylo vhodnější zaměřit se na dobudování profesionální armády a věnovat se i budování aktivních záloh. S tímto názorem včera někteří poslanci polemizovali, jiní zase měli vlastní návrhy, ale jedna zásadní otázka nepadla. Není divu, ona je totiž skoro rouhačská.

Všichni mají za samozřejmé, že náš stát musí mít bojeschopnou, kvalitně vyzbrojenou a dobře vycvičenou armádu. Proto se do ní neustále dávají peníze, proto vojáci pořád kupují nějakou novou techniku (a proto tady máme každou chvíli nějaký ten korupční skandál). Zajímavé tedy na včerejší debatě bylo, že se nikdo nezeptal, proti komu se vlastně ta armáda buduje, s kým má bojovat.

V Evropě, tedy přinejmenším v Evropské unii, jsme přece všichni kamarádi, my si po krku nepůjdeme. Že by Putinovi vážně přeskočilo a zaútočil by na blok států Severoatlantické aliance? Jakkoliv nás tím někteří politici straší, je to v podstatě vyloučené, on má svých starostí dost. Nebo snad nasedneme do svých pandurů my a pod velením US Army potáhneme jak Napoleon přes ukrajinské pláně na Moskvu? Soudě podle včerejšího vyjádření generála Dunforda by to asi možné bylo, ale doufejme, že ostatní američtí generálové tak šílení nejsou.

S kým jiným tedy má naše armáda bojovat, proč chtějí naši politici obnovovat odvody? Vždyť široko daleko není nepřítel, který by nás ohrožoval. Leda že by... ale ne, taková jasnozřivost se u vojáků ani u politiků předpokládat nedá. Za nějakých deset, dvacet let totiž ta armáda potřebná asi bude, ale proti úplně jinému nepříteli. To až v Německu, ve Francii nebo třeba ve Švédsku začnou vznikat první chalífáty a jejich obyvatelé se začnou rozhlížet, jak a kam by rozšířili vládu islámu...

JAG Jiří Wagner


Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...