28.5.2022 | Svátek má Vilém


Úžasňákovi

7.1.2011

I v naší republice žijí takoví Úžasňákovi, k naší lítosti ale zlosyny nepotírají, spíš se zlosyny stávají. A tak by se pro ně hodil spíš název Neuvěřitelní, což je další možný překlad původního názvu zmíněného filmu: The Incredibles.

V poslední době se pár takových neuvěřitelných postav objevilo. Pavel Drobil, jenž chtěl údajně přihrát 500 milionů pro mateřskou ODS. Kauza ovšem kvůli senzacechtivosti a diletantství aktérů vyřešena nebude. Dále je tu rodina bývalého starosty Prahy 1 Filipa Dvořáka, která za poslední léta neuvěřitelně zbohatla, takže mohla nakoupit majetek v hodnotě padesáti milionů, socialistický hejtman Jaroslav Palas, který si záhadně pomohl k dvaceti milionům, za něž staví luxusní hotel, bývalý předseda ČSSD a premiér Stanislav Gross, jemuž jediný obchod na burze vydělal sto milionů... Vskutku neuvěřitelně schopní lidé.

Dalo by se říct, že Česká republika je zemí neomezených možností, kdyby na všech uvedených případech, jakož i na množství dalších, nelpěl stín korupce. Jejich účastníci původ svých majetků nedokáží přesvědčivě doložit a co horšího - ani se o to nesnaží, protože je na ně zákon krátký. Policie byla za éry Grosse a jeho následovníků zdecimována na neefektivní útvar, z něhož ti nejlepší kriminalisté raději odešli, aby se nemuseli hanbou propadnout nebo aby se nemuseli na korupci přímo podílet. Pravomoci policie byly okleštěny, tu finanční rozpustil Ivan Langer pro jistotu úplně. Pokud dnes kriminalisté i přes odpor nadřízených přece jenom nějaký případ dovedou do konce, není vyloučeno, že neskončí ve vazbě sami.

Je smutné, že se naše oči musí upírat k policii zahraniční, která nepodléhá politickým tlakům jako ta naše, takže je určitá naděje, že kupříkladu ta švýcarská rozplete klubko desítek milionů, které se točily kolem přátel Stanislava Grosse v době, kdy byla privatizována Mostecká uhelná společnost.

Zahraniční kriminalisté ale nemohou zaskakovat za ty naše při každém podezření z korupčního jednání některého politika nebo jeho kamaráda. Zásadním úkolem Radka Johna by tedy měl být boj za svéprávnou, sebevědomou policii, která bude bojovat proti zločinu bez ohledu na politiky a jejíž práci nebude mařit amatérismus takzvaných investigativních novinářů.

Při pohledu na žabomyší války, které spolu dnes vedou ministr vnitra a předseda vlády, naděje na nápravu policejního sboru a zkvalitnění jeho práce bohužel pohasíná. Jakže to napsal Mácha? "Dalekáť cesta má! Marné volání!"Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.