13.4.2021 | Svátek má Aleš


Už jsou tady

14.4.2020

Jedna nevinná zmínka, která takřka ušla pozornosti: 26. března jednali představitelé evropské sedmadvacítky a v závěrečném prohlášení vyzvali Evropskou komisi, aby pracovala na celoevropském plánu obnovy – který bude zahrnovat zelenou agendu. Uplynuly dva týdny a něco, katastrofa jaksi bledne, hospodářství hyne, ale on to někdo zaplatí, a už je tu nová iniciativa. 

Tentokrát je to třináct ministrů životního prostředí, jde o Rakousko, Dánsko, Finsko, Itálii, Litvu Lucembursko, Holandsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Francii, Německo a Řecko, a už vyzývají Komisi, aby použila Zelený úděl jako rámec pro své úsilí a nepolevovala v jeho uskutečnění. V prohlášení jsou lunatické výzvy typu Zelený úděl zakládá novou strategii růstu EU, která má dvojí užitek ve stimulaci ekonomiky a vytváření nových pracovních míst zatímco se bude zrychlovat k zelenému konceptu efektivním způsobem. Podobných formulací je zde nepočítaně, zájemce je může na serveru Climatechangenews vychutnat všechny zde. To by v našem politickém kontextu měl být mobilizační signál pro všechny politické subjekty, které neztratily smysl pro realitu. Pokud jde o naši opozici, pak těžko odhadovat, jak si kdo stojí.

Tedy, TOP 09 je jasná a Piráti jakbysmet. Tihle lidé budou přikládat pod ďáblův zelený kotel obouruč. Piráti tím získají hlasy zejména mezi mladými, ti si asi takový svět přejí, protože si ho nedovedou představit a vyprávění starců pokládají v nejlepším případě za důvod ke smíchu. Stanovisko by ale měla zaujmout ODS, která se pořád deklaruje jako rozumná pravicová strana. Koronavirová krize skončí, těžko soudit, kdy to bude. Pak ale nastanou těžkosti hospodářské a s nimi související frikce politické. Pak nastane skutečné lámání chleba. Lidovci, ti se připojí k vítězné straně, aby urvali svých pět a půl procenta v parlamentních volbách. Ale ODS, to bývala velká, tvůrčí, koncepční politická strana. V těžké krizi dostane příležitost. Ta krize se zjevně blíží.

Aston Ondřej Neff


SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.