25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

Úloha jednoho člověka

Zvrat v jednání o brexitu vyvolává údiv – skutečně je kupodivu, jak mnoho záleží na vůli jednoho člověka, v daném případě předsedy Dolní komory britského parlamentu Johna Bercowa. Ten už v minulosti budil pozornost – sympatizující pozornost – svým osobitým stylem řízení debaty. Tentokrát však vstupuje na scénu rozhodnutím, které budí podiv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Strakoš 22.10.2019 7:15

Bylo by jistě snažší pro všechny zúčastněné, kdyby referendum vyšlo 60:40, ale prostš tak nevyšlo a podle stávajících pravidel je výsledek pro exit.

Zamyšlení z jiného úhlu - ve VB každý druhý nechce být součástí EU (popřípadě má tak silné výhrady k EU, že by odchod považoval za lepší variantu). To mi přijde také jako silná zpráva pro politiky ve VB i EU. A nevšimnul jsem si moc snah typu "Aha, něco asi děláme špatně, pojďme zjistit co a zda se to dá změnit"

I. Polák 22.10.2019 8:55

Ovšem že referendum 49:51 je normální. Pokud je situace ve veřejném mínění 70:30 nikoho ani nenapadne referendum pořádat.

Jiná věc ovšem je ve Švýcarsku povinný manuál pro voliče co všechno způsobí Ano a co Ne.

T. Kubín 22.10.2019 4:55

Aston, to, že Koudelka plácá cosi o rozbití sítě ještě neznamená, že se tak skutečně stalo. Kde jsou vypovězení, zatčení, kde jsou důkazy? To skutečně věříte tomuto blábolu: "síť v České republice budovala ruská Federální bezpečnostní služba (FSB). Síť byla financována z Ruska a ruské ambasády a měla prostřednictvím sítě serverů útočit na cíle v Česku i na české zahraniční partnery."

S. Sedlák 22.10.2019 5:15

Jo, věříme. Stejně tak tomu, proč Číňany nepouštět do informační infrastruktury.

P. Lenc 22.10.2019 7:21

Věřím i já pane Sedláku.

J. Nevrkla 22.10.2019 7:31

Takže důkazů už netřeba, máme věřit každému blábolu. To jsme to dopracovali. Já na tu viru nějak nejsem stavenej.

F. Žůrek 22.10.2019 3:46

Brexit jen ukazuje, jak se lidé dokáží (ne)domluvit.

J. Novotny 22.10.2019 1:30

Dohodu poslanci projednavali v sobotu a prijali k ni usneseni, ze ji prijmou az po prijeti provadeci legislativy. Jiz od 17. stoleti neprojednavaji stejnou vec dvakrat, pokud se nezmenily vyznamne vnejsi faktory.

O. Roldán 22.10.2019 0:38

Devalvace referenda Astone?

Ad Vaše “Ovšem sám princip referenda se devalvoval už hlasováním o brexitu, jelikož se hlasovalo o něčem, o čem tehdy neměl nikdo ponětí, a nemá ho dodnes: ani brexitáři, ani remainisté netuší, jak situaci rozumně řešit.” V jedné větě jste napsal jednu velmi moudrou pravdu a jeden veliký omyl.

Máte pravdu, že Britové netuší, jestli se výsledky, ve které doufají, dostaví. To ale není jejich chyba! Jakékoliv rozhodnutí týkající se budoucnosti činíme, aniž bychom měli jistotu, jestli je správné či nikoliv. Taková je povaha reality - ať už se rozhodnutí týká toho, zda si vzít ráno deštník nebo zda zůstat v jednom státu se sousedem.

A proto tato neznalost NEMŮŽE REFERENDUM DEVALVOVAT. Chápu nechuť elit (a možná i Vaši), že si nevzdělaný traktorista chce rozhodovat o svém osudu podle svých nejlepších znalostí a mínění, ale právě svoboda (jakkoliv jen částečná) rozhodovat o svém vlastním osudu je ÚHELNÝM KAMENEM naší civilizace.

V. Pavelka 22.10.2019 1:42

Dívám se v ČT24 .Jak redaktor Řezníček podsouvá britskému novináři že správný názor je zůstat v EU !A ne Brexit !Idiotství a drzost těchto komentátorů v čt je neskutečná...

M. Krátký 22.10.2019 3:10

na těžce rozhořčeného Řezníčka se nedívám již dávno - on má tu rozhořčenost natrvalo transplantovanou do ksichtu od té doby, kdy nám vozil svá moudra z USA - a ten novej redaktor v USA to po něm zdědil - taky je furt rozhořčenej - !!!

S. Sedlák 22.10.2019 5:14

Devalvace referenda nespočívá v tom, že nikdo detailně nedokáže předpovědět budoucnost typu úrody v příštím roce, ale v tom, že se o jejích faktorech (kdy, kde a co zasít) nechá "svobodně" rozhodovat joudu, který neumí vypěstovat ani šnytlich v květináči za oknem.

Další skupina joudů pak špekuluje nad tím, že je vše OK, ale je zlé zopakovat referendum.

Už úplně na hlavu je Johnson, který vyžaduje opakování hlasování ve stejné věci po třech dnech, ale odmítá opakování hlasováná po třech letech, kdy informovanost společnosti je zcela jinde.

K. Salajka 22.10.2019 6:26

Opakování hlasování po třech letech ? Stoupenci setrvání si byli před referendem jistí vítězstvím stejně jako nyní. Změnila se pojistka ve smlouvě - jestli jste si nevšiml. Vystoupení z EU může být ekonomická katastrofa ale vývoj naznačuje, že může jít o podmínku zachování suverénního státu. K deklaraci o odstranění uhlíkové stopy nebyl potřeba souhlas všech členů, o pár dní později odpor 3 států "znemožnil "přijetí deklarace o otevření přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a dalšími státy. Totiž všichni jsme si rovni a někteří rovnější.

S. Sedlák 22.10.2019 8:01

Vybral jste si jakousi spekulaci, přičemž jste pominul fakt, že se Johnson chová účelově. Jednou, když plácá o demokracii a referendu, tak chce plnit tři roky starou vůli voličů. Podruhé si s Dolní komorou vytírá zadek.

K. Salajka 22.10.2019 8:39

Myslím, že legitimace Borise Johnsona je daleko silnější než nějakého Berky (Bercowa), který je zjevným oponentem všeho, co si strana konzervativců, za kterou byl do parlamentu zvolen, odhlasovala. Máte na mysli, že referendum se nechá 3 roky vyhnít a jeho výsledek tím vyhasne ?

Proč vlastně nemá Dolní komora hlasovat , když se změnila pojistka ? Kdo se bojí hlasování a změněné smlouvě ?