13.4.2021 | Svátek má Aleš


Udělejte volby v Hongkongu

2.9.2020

Studenou vodou osprchoval horkou hlavu čínského ministra zahraničí Wanga I jeho německý protějšek Heiko Maas. Taky se Maas odmítavě vyjádřil k Wangově nehorázné výhrůžce na adresu českého předsedy senátu Vystrčila kvůli jeho návštěvě Tchaj-wanu. 

To je podstatnější vklad do debaty, než nějaký komentář čínských Global Times, že si čínský lid žádá odplatu a uživatelé internetu žádají sankce vůči Česku. Dá se předpokládat, že čínští uživatelé internetových diskusí nebudou o nic lepší sorta než ti naši, a je tudíž trapné se na ně odvolávat: vypovídací hodnotu nemá jejich hlas vůbec žádnou a mediálním rozpatláváním – toho se u nás ujaly Novinky – se blábolu dostává důležitosti, jakou reálně nemá. Číňané holt vyhrožují a pokřikují, teď to jsou Češi, loni v listopadu Švédové kvůli Tucholského ceně hongkongskému nakladateli Kuejovi.

Maas tedy Číňanům docela slušně zatopil. Podstatné by ale bylo, kdyby nezůstalo u řečí a čínské drzosti se vzepřela unie jako celek. Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová k tomu vyzvala Josepa Borrella, který má v unii zahraniční agendu v referátu. Není pravda, že Evropa nemá na Čínu žádné páky.

Zbavila se z velké části svého špinavého průmyslu a teď bojuje za ozdravení planety buzerací automobilek. Co takhle zapřemýšlet, jestli je dobře, že se nadpoloviční produkce oceli soustředila právě v Číně? Soupeření nastalo, a co naplat, bez svalů ho Evropa nemůže vyhrát. Měla by je cvičit i v takových zdánlivě bezvýznamných maličkostech, jako je vyhrožování státnímu činiteli členského státu sedmadvacítky.

Kouření je zhoubný zlozvyk, ale zvyknout si prohrávat je mnohem nebezpečnější.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.