Neviditelný pes

Tvrdost na týden

27.10.2020

Hrozivý vzestup počtu nakažených a co hlavního, počtu mrtvých má jistě mnoho příčin. Pokles důvěry obyvatelstva v rozumnosti vládou nařízených opatření k nim nepochybně patří. I ten má různé důvody, ať je to chaotické rozhodování, slabost vlády vyvolaná ohledy na krajské volby, tlak opozice znevažující nebezpečnost epidemie a prosazující ideu, že hygienická opatření jsou útok na svobodu a demokracii.

Jak asi bude veřejnost reagovat na poslední, tedy pondělní rozhodnutí vlády, zavést od 28. října – na jeden týden – zpřísněná opatření? Nejvíce pozornosti jistě vyvolá zákaz volného pohybu osob od 21 večer do 4.59 ráno s několika výjimkami, jako je výkon povolání a podobně, a silné omezení pohybu osob přes den, v podstatě na cesty do práce, na nákup a nezbytné cesty za rodinou.

Hlavní pochybnost jistě vyvolá vymezení jednotýdenní lhůty. Ta je jistě dána tím, že nouzový stav potrvá do 3. listopadu a bez něho takto omezovat občany nelze. Vláda tedy bude v následujících dnech tlačit na parlament, aby nouzový stav prodloužil do prosince. Jak se dolní sněmovna zachová?

Těžko předjímat, nicméně logika napovídá, že by musela zavládnout obecná shoda, že opatření jsou rozumná a že povedou k výsledku. Zatím jsme neviděli hodnověrné informace, jaké jsou rizikové body, riziková chování, riziková místa. Ano, slavnosti, mecheche, bary, juchání a zpívání, to věru dá rozum, že při takových příležitostech se člověk snadno nakazí. Dvoumetrové rozestupy, i to je v souladu se selským rozumem a zavádí se to všude – v Austrálii zavedli žertem míru vzdálenosti na jednoho klokana i s ocasem (v klidu, nikoli ve skoku). Je opravdu nutné sedět doma? Ještě včera platilo, že mají lidé chodit do přírody a pokud budou udržovat odstup, k přenosu nákazy nedojde.

Mluvčí nových opatření byl ministr s katovým mečem na krku, profesor Prymula. V úterý by mělo zaznít prezidentovo sladké ano k výměně ministra, který se kompromitoval tajemnou schůzkou na tajemném místě s tajemným účelem. Bude mít nová ministr stejný názor na věc?

I to je faktor nejistoty, který k dobrovolnému přijetí omezujících nařízení nepřispěje.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek