21.5.2022 | Svátek má Monika


Tři projevy

2.1.2021

Jelikož prezident republiky zvolil pro své nenávistné štvaní projev k příležitosti Vánoc, tradičním novoročním vystoupením ho zastupují tři ústavní činitelé, předseda vlády a předsedové obou komor parlamentu. Ústředním motivem byl přirozeně covid. 

Projev Andreje Babiše určitě rozcupují ti, kdo si ho mažou na chleba k snídani, v poledne i večer. Byl to projev chlácholivý, děkovací se snahou být projevem povzbuzujícím. O trochu vzruchu se postaral předseda sněmovny Radek Vondráček. Zabýval se štěpením společnosti a vyzval ke snaze překonat nesnášenlivost. Pro příští rok předpokládá ještě hlubší střety, mimo jiné i mezi těmi, kteří chtějí společnost uchovat takovou, jaká je, a těmi, kteří ji chtějí v zájmu nějakého vyššího dobra od základu proměnit. Což se skutečně dá čekat se stoprocentní jistotou. 

Kritika zazněla i v projevu předsedy senátu Miloše Vystrčila, namířil ji na nezvládnutí druhé vlny. Také on poukázal na rozštěpení společnosti a podpořil tradiční pojetí parlamentní demokracie, což je třeba kvitovat uznáním. Pozornost vyvolá jeho výzva, abychom se už neptali, co může pro nás udělat Evropská unie, nýbrž abychom se více ptali na to, co my můžeme udělat pro Evropskou unii. To je věru státnická myšlenka. V krátké době už druhá takto průbojná, po prohlášení Ich bin ein Taiwaner

Příště od něho zazní, že nám nemůže slíbit víc než krev, dřinu, slzy a pot. Nakonec se dočkáme i výroku, že toho bohdá nebude, aby český politik ze senátu utíkal, ale to asi bude už jen zlatá tečka za kariérou.

Zvláštní věc

Tak mě napadla taková zvláštní věc, když čtu zpravodajství ze Slovenska. Oběšený policejní prezident, soudci putují do lochu… a aféra Gorila trvá už patnáct let. To tedy víme. Co asi na to říká Brusel? Ten má přece takové starosti se stavem právního státu v Maďarsku a Polsku. Proč se nepozastavuje nad zjevným zhroucením právního státu na Slovensku?

Asi je to proto, že Slováci mají prezidentku, která dovede odříkávat súry o občanské společnosti, lidských právech, evropských hodnotách a globální odpovědnosti a navíc, Slováci si koupili odpustky přijetím patnácti migrantů. To je asi tak nejpravděpodobnější vysvětlení té divné věci.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!