1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


Trest pro Ratha, trest pro…

22.6.2022

Další rok by si měl David Rath odsedět kvůli korupci, rozhodl Vrchní soud v Praze. Napařil mu navíc pokutu 13 milionů korun, už dříve se psalo, jak deklaruje, že žádné peníze nemá. S ním se sezli manželé Kottovi, také známé figury z procesu, kterým vyvrcholila aféra zahájená miliony objevenými v krabici od vína.

Potrestaným je i Metrostav a jeho dceřiná společnost Metrostav Infrastructure, to je firma, která například dokončila rekonstrukci D1 a chystá se na další stavby, například na zoufale potřebný úsek dálnice D3 Třebonín – Kaplice. Podle rozsudku se Metrostav i dcera nesmí účastnit tři roky veřejných zakázek. Ani by mě nenapadlo zpochybňovat rozhodnutí soudu, divit se ale zatím snad můžu. Co je pokuta deset mega ve srovnání se zarachem Metrostavu? Kdyby měla přestat dělat na veřejných zakázkách, na pracáku by bylo živo, a my bychom se ptali, jak to bude s dálnicemi a stavbou metra?

Je to jenom divení se. Ostatně je kupodivu, že taková megafirma jako je Metrostav má zapotřebí podmazávat nějaké hejtmany typu Davida Ratha. Ale zase, na druhou stranu, není to jediný případ, kdy kroutíme hlavou: mají to ti lidé zapotřebí?

STAN na sbalení

Skoro to vypadá na to, že je nejvyšší čas celý ten cirkusový STAN zabalit a odvézt… kam? Když si ho Vít Rakušan neohlídal, jak věřit, že ohlídá veřejný pořádek v pozici ministra vnitra? Hlavně že jeho první krok ještě před nástupem do funkce byl vyhazov pro policejního prezidenta.

Podobné otázky si klade nejeden pozorovatel politické scény. Lukáš Jelínek v úterý v pořadu ČR Plus Názory a argumenty uvažuje o návratu kmotrů (zde) a přemýšlí i o rekonstrukci vlády:

I kdyby ale měla vláda dál fungovat v jiném složení a s jinou sněmovní většinou, zaslouží si pokračovat – byť jen kvůli blížícímu se evropskému předsednictví. Premiér a předseda ODS Petr Fiala ale na tom musí pracovat a vést třeba i jednání s demokratickou opozicí. Jinak hrozí, že nejeden volič potrestá za návrat kmotrů na politické výsluní i jeho.

Tento politolog je znám jako velmi dobře informovaný, s blízkostí sociální demokracii. Koho myslel tou demokratickou opozicí? V parlamentě máme dvě opoziční strany, ANO a SPD. Okamurova SPD má v názvu nahrazení parlamentního systému diktaturou referend, je tudíž principiálně nedemokratická. Myslí tím Jelínek ANO? Nebo některou ze stran mimoparlamentní demokratické opozice, což je například sociální demokracie? Třeba to myslel ještě jinak a někdy nám to vysvětlí. Nejsem sám, koho zajímá, jak z téhle šlamastyky vyjít.

https://plus.rozhlas.cz/lukas-jelinek-navrat-kmotru-muze-zavarit-cele-vlade-8771959

Aston Ondřej Neff