Neviditelný pes

To mi hlava nebere

9.1.2021

Na Václavském náměstí se v pátek demonstrovalo. Demonstrace protestovala proti vládním pandemickým opatřením a podporovala Donalda Trumpa. Dejme tomu, že chápu podporu Donalda Trumpa. Nejsem sám, kdo hodnotí mnoho výsledků jeho čtyřletého období pozitivně. S koronou měl smůlu a v závěru se zachoval jak idiot svým lpěním na tezi podvodu – když ji neprosadil soudně. Obsazení Kapitolu, to je jen obrazová tečka.

Chápu, že někdo pokládá vládní opatření za nedostatečná, jiný za přehnaná. Vakcína je nevyzkoušená (nechám se očkovat, hned jak to půjde) a ukázalo se, že očkovaný člověk může bezpříznakově onemocnět a roznášet nákazu dál (veliký problém). Takže chápu obavy i skepsi, chápu, ačkoli nesdílím.

Co ale nechápu, je to, kde jsou mezi jedním a druhým postojem styčné body.

Ono to vypadá, jako kdyby odpor proti vládním opatřením byl výrazem pravicového postoje – a pak by do toho zapadla podpora (diskreditovaného) Donalda Trumpa. Tím se ale problém odsouvá: co je na očkování proti covidu levicového? Co je levicového na tom, že si lidi mají mýt ruce?

Ona to zase není tak moc veliká záhada v tom smyslu, že záhad tohoto typu je víc. Například jedna, která mi také už delší dobu vrtá hlavou: co je levicového na potratu? Chápu slogan MÉ TĚLO, MÁ VOLBA. Uřízni si tedy nohu, ženská, řeknu k tomu. Ale dítě není tvé tělo. Co je na tom pravicového? Mně to připadá logické a logika je snad bez vyznání a bez politické inklinace.

Nemusím rozumět všemu, ale rád bych rozuměl aspoň něčemu. V téhle motanici covid – Trump se mi to ne a ne dařit. V neděli půjdu na Václavák na démošku. Snad se tam něco dozvím.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek