30.1.2023 | Svátek má Robin


Tentokrát s Babišem

13.1.2023

Poslední debata před prvním kolem prezidentských voleb byla na TV Nova pod taktovkou Rey Korantenga. Rozdělena na dvě části, odpoledne pětka, večer vedoucí čtyřka. O jedinou skutečně zábavnou epizodu se odpoledne postaral Marek Hilšer. Sice se dostavil, ale zaprotestoval, že debata je dělená na dvě části a na protest odešel. Zbyla po něm jen fotka na pultíku. Líp by byl udělal, kdyby využil času do čtvrtku do 14 hodiny a kandidatury se vzdal. Riskuje, že mu celý příběh voliči připomenou, až se bude snažit po vypršení senátního mandátu ucházet o dalších šest let v hnízdečku. Dlužno mu připomenout, že předvolební kampaň není pár besed v televizi, ale nejdřív dlouholetá práce a pak intenzivní snaha přinejmenším půlroční a z toho pak pět agentur nezávisle na sobě měří preference. No a někdo zaujal víc a někdo míň, pan Hilšer míň. Dobře to komentoval Tomáš Zdechovský na Twitteru:
Duo Hilšer-Fischer je uražené, že mají malé preference. To je nevýhoda získání podpisů od kámošů v senátu. Nerudová s Pavlem dělali kampaň už při sběru podpisů. Získat 50.000 podpisů není legrace a musíte potkat hodně lidí.

Zklamán by ten, kdo se těšil na ring volný mezi třemi, kteří se těší největší pozornosti, Andrejem Babišem, Danuší Nerudovou a Petrem Pavlem. On sám ten formát pultíků na stojáka vede k nudě, takže zajiskření nastalo, když kupříkladu Nerudová vpálila Babišovi, že se přimlouvá za nízké úroky, protože má zadlužený Agrofert. Vypadala, že je ve formě, naopak generál (kterému Koranteng pořád říkal generál) se zdál unavený. Jediné objektivní měřítko – nejvíce času si ukousl Babiš a nejméně Pavel, ale rozdíl nebyl velký.

Záleží tedy na tom, jak který volič vnímal figury na obrazovce.

Andrej Babiš se ustavičně chvástal, co on a jeho vláda ukázali, koho všechno zná a že jeho protivníci jsou kandidáti teoretici bez zkušeností nasazení totálně neschopnou vládou. Dlužno pochválit: zasazuje se za zastavení ilegální imigrace na hranicích Schengenu.

Danuše Nerudová sdělovala, že je mladá a krásná a usměvavá a empatická, ale že si taky dovede dupnout, koukala do kamery a když náhodou na Babiše, tak jako že mu ji natáhne.

Petr Pavel toho moc nenamluvil, vždycky to bylo k věci, mělo to hlavu a patu a vedlo to ke konkrétnímu závěru. Očividně to už chtěl mít za sebou.

Babiš vypadá trochu jako ten potrhlý chaotický profesor z filmu Zpátky do budoucnosti, při pohledu na Nerudovou jsem si vzpomněl na film Spadla z Měsíce (nemusíte ho znát, abyste pochopili, jak to myslím) a když už jsme u filmových příměrů, tak Petr Pavel byl jako Policajt ve školce. Ale pozor, pokud jste to neviděli: ten filmový policajt má velký smysl pro humor! Jak si vybrat? Nebudu citovat film, ale divadlo. Záleží na tom… Jak se vám líbí.

Aston Ondřej Neff