Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Téma dne je senát a Istanbulská úmluva

diskuse (1314)
Ratifikace narazila na senát. Ten je mnohými vnímán jako nadbytečný orgán.

Rada Evropy schválila v roce 2011 dokument krátce zvaný Istanbulská úmluva, otevřena podpisům byla v květnu tohoto roku na zasedání Výboru ministrů právě v Istanbulu. Ostatně Turecko smlouvu ratifikovalo jako první, nicméně ji zase opustilo: je to jen zajímavý detail, pro naši věc zcela nepodstatný.

Česko ji podepsalo, avšak dosud neratifikovalo a senát v nočním zasedání ratifikaci většinou pouhých dvou hlasů odmítl. Debata kolem IÚ je bouřlivá, těžko vás mohla minout a pokud ano, lze si ji oživit četbou materiálů zveřejněných v tomto vydání Neviditelného psa. Zkusme probrat některé aspekty.

Ratifikace narazila na senát. Ten je mnohými vnímán jako nadbytečný orgán (pamatujeme jak vznikl, jako trafika pro poslance Federálu aby odhlasovali rozbití Československa a když to udělali, ostrouhali kolečka). Dále je vnímán jako orgán progresivistický, hodně se o to zasloužil jeho aktuální předseda Miloš Vystrčil. Voleb do senátu se účastní spíše liberálové, volí se tu ale i výrazné osobnosti, někdy pronikne neřízená střela. Obecně je ale senát chápán jako instrument poplatný vládě, odtud nářky Andreje Babiše nad novodobou totalitou. Od tohoto senátu jsem věru zamáznutí IÚ nečekal a stalo se.

Za kuriozitu dne lze pokládat vystoupení premiéra Petra Fialy v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére. Řekl v něm, že zamítnutí nebude mít negativní dopad na ženy (dle mého názoru by přijetí nemělo pozitivní dopad na ženy, jako nemělo dejme tomu v Německu, Francii nebo Anglii, kde se dál vesele mrzačí z náboženských důvodů holčičky a stát nemá odvahu s tím něco dělat, viz třeba zde). V tom měl jistě pravdu. Veselí ale vyvolá jeho prohlášení, že výsledek hlasování je důsledek ukvapenosti a že se mělo víc diskutovat. Píšeme rok 2024, Česko dokument podepsalo v roce 2016. Je osm let moc nebo málo? Takže se Petr Fiala projevil opět jako komik.

Potíž je v tom, že se dokument stal součástí kulturní války. Jeho stoupenci akcentují ochranu žen (nejen žen, ale genderu a dětí a seniorů). Vytvářejí dojem, že bez ratifikace se bude u nás beztrestně znásilňovat. Jako argument se používá v poslední době případ takzvané Aničky (jde o krycí jméno), který se po zveřejnění částí rozsudku zamotává. Kdo je proti podporuje znásilnění a máme se tedy stydět hlavně před „vyspělými zeměmi Západu‟. Před jakými? Jako třeba před Německem, jež úmluvu ratifikovalo, ale například podle německé ministryně pro rodinu Giffeyové od roku 2017 do roku 2020 vzrostl počet žen se zmrzačenými genitáliemi o 44, respektive o 162 procent, pokud jde o nezletilé.

Odpůrci a skeptici (k těm se řadím dlouhodobě i já) se hrozí pasáží, které pouštějí ze řetězu aktivistické neziskovky a nadnárodní orgán GREVIO s nejasnými pravomocemi a nulovou kontrolovatelností, avšak s přístupem k veřejným penězům nezávislým na aktuální politické konstelaci země. Právě toto je základ a jádro celé Istanbulské úmluvy. Převzít roli kterou má hrát stát a přisát se k jeho pokladně, tak se na to dívám i já.

Kulturní války mají tu nepříjemnou vlastnost, že je neukončí žádná diplomacie. Nelze v nich vyhrát ani prohrát. Zpravidla vyšumí do nezájmu, ale může to trvat léta, ba desítky let. Doba se samozřejmě mění, bez ohledu na jakousi Istanbulskou úmluvu stoupá odhodlání státu ohrožené skupiny, ať už je to kdokoli, chránit. To je dobře – a znovu, dělo by se to, i kdyby žádná Istanbulská úmluva neexistovala. Posilujme zákony, soustřeďme se na prevenci a rozšiřme pomoc. Rady z Istanbulu (jaká ironie, že to byla právě tato metropole!) k tomu nepotřebujeme.

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Tomáš Kazda
14. 7. 2024

Stejné obsazení, totožný vítěz, zcela rozdílný průběh. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Nizozemská atletka Femke Bolová jako druhá žena v historii zaběhla 400 metrů překážek pod 51...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Bránil se, počkal si a zaútočil. Tadej Pogačar potvrdil v královské patnácté etapě Tour de France...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz