29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Taste colty!

19.4.2022

Nečekejte v následujícím textu ani nástin nějaké racionality - je to jen reakce žasnoucího laika na něco, co četl v médiích. Česká zbrojovka už před časem oznámila, že koupila americkou zbrojovku Colt, a o Velikonocích jsme si vykoledovali změnu názvu České zbrojovky Group na Colt CZ. 

První laická reakce – zatím jsme byli svědky, že zahraniční společnosti kupovaly naše fabriky a teď, jak zase jen laickým okem nazíráno je to opačně.

Česká zbrojovka vznikla v roce 1936 v rámci příprav na válku s Německem – založena byla v Uherském Brodě, co nejdál od ohrožených hranic. Už při stavbě se dbalo na válku – aby byla co nejhůř rozpoznatelná z letadla, měla vypadat jako vesnice a nechyběl v ní falešný kostel. Její slavná éra začala po válce. Vznikly tu světově unikátní konstrukce – na bázi samopalu vzor 48 vznikl slaný izraelský Uzi, skvělou pověst si dodnes drží samopal vzor 61 Škorpion, řada skvělých konstruktérských počinů je dlouhá. Ve Spojených státech zahájila CZ produkci už v roce 2019. Konstrukčně, výrobně i ekonomicky je firma zřejmě úspěšná. Teď by se ale měla trochu projevit v oblasti vztahů s veřejností. Přece jenom je vnímána jako součást rodinného stříbra. Zvlášť v současné hodně napjaté době by bylo dobré mít jasno. 

Když v roce 1991 získal Volkswagen 30 % Škodovky a v roce 2000 ji získal celou, nepřejmenoval ji. Tady je to – samozřejmě v jiných měřítkách - opačný proces, naše firma získala věhlasnou firmu americkou a převzala na sebe její jméno. Zdráhám se to jakkoli komentovat, ale divné mi to je a rád bych znal vysvětlení. Už proto, že jsem majitel pistole vzor 75, zakoupené přímo v Uherském Brodě. Ta teď čeká v mé trezorové skříni, až bude ještě hůř, než je, a pak ji vytáhnu a dám si ji pod polštář.

Dodatek:

K článku se vyjádřila firma Bison&Rose, která se zřejmě zabývá PR zmíněných firem. Zde je vyjádření, já ho nechápu, snad ho pochopíte, je v originálu, copy and paste

Pod pojmem “Česká zbrojovka”, který používáte v prvním odstavci, se označuje společnost Česká zbrojovka, a. s., v Uherském Brodě, která je dceřinou společností holdingu Colt CZ (dříve Česká zbrojovka Group či CZG). Colt kupovala Česká zbrojovka Group (nyní skupina Colt CZ) a je v tom případě potřeba použít celý název společnosti - čtenáři, kteří se ve struktuře holdingu neorientují, by si informaci mohli špatně vyložit.

Aston Ondřej Neff