Tak co, přijmout ho nebo zavřít?
Není to na pořadu dne, ale stát se může, že izraelský premiér Netanjahu přiletí do Prahy. Co se stane potom? Vlítne na něho na Ruzyni URNA a odvleče ho do přilehlé šatlavy, aby ho pak předala orgánům mezinárodního trestního soudu ICC? Zde pozor, mohlo by to uniknout: týž ICC zároveň vydal zatykač na bývalého šéfa vojenského křídla palestinského teroristického hnutí Hamás Muhammada Dífa.
Můžeme si o tom myslet cokoli. Dotyčný pan Díf je prý mrtvý, ale není to podstatné. Česká republika je už tradičně spojenec Izraele. Docela paradoxně to začalo, když sovětští soudruzi podporovali vznikající Izrael v době, kdy dnes žhavé území bylo britské mandátní území, a těšili se, že to bude Londýn mrzet. Na vojenské katedře Filosofické fakulty, kde jsem se učil střílet z české verze kalašnikova, cvičil nás skvělý major Prachař, dvacet let před tím instruktor Hagany, a byl na FF za trest. Takže, dobrý, to je pryč, stojíme za Izraelem. Takže zpátky k věci, po malém konkrétním připomenutí minulých zádrhelů. Haagský tribunál dal premiéra demokratického státu na roveň s předákem bandy vrahů. Jak se k tomu postaví česká vláda?
Nemusí dělat nic. Pan Netanjahu má asi jiné starosti, než aby letěl do Prahy, česká URNA mu zásahem nehrozí. Zatím byla česká pozice jasná. Při hlasování v OSN byla vždycky na slušné straně, všechna čest. K výroku ICC se hlásit nemusí, pan Netanjahu ve frontě v příletové sekci na letišti v Ruzyni není. Nicméně by bylo dobré přece jenom dát najevo postoj, poté, co se Jozef Síkela klepal strachy, že ho vyfotili s izraelskou vlajkou kolem ramen. Jak to je? Smí premiér Netanjahu do Prahy, aniž by byl zatčen?
Dodatek:
Tweet premiéra Fialy
Petr Fiala@P_FialaNešťastné rozhodnutí ICC oslabuje autoritu v jiných případech, když dává na stejnou úroveň zvolené představitele demokratického státu a předáky islamistické teroristické organizace.
Správný postoj!