25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

Tak co jsme, monarchie?

Museli bychom ale být monarchie z dob Ludvíka XIV., kdy bylo možno říci, že stát, to jsem já. Dnes, tedy ve čtvrtek, má poslanecká sněmovna příležitost usměrnit prezidenta republiky do ústavních kolejí. Podobně jako Napoleon počítal s hloupostí rakouských generálů jako s faktem, může počítat i Zeman se zbabělostí a podlostí rozhodujícího množství poslanců v dolní sněmovně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 12.9.2019 7:31

Kosovo je pro Srby to, co pro Čechy Praha. Řízením Tita, Jugoslávského komunistického diktátora, se Kosovo osídlilo Albánci, kteří utíkali z Albánie pro tamní strašnou chudobu. Následkem toho došlo k přečíslení původních obyvatel. Co to udělalo při rozpadu Jugoslávie, to už se nezmění. Vyšší mocnost určila Kosovu jiného držitele a tak musíme respektovat tu vůli, protože na té straně geopoliticky stojíme. Už bychom neměli znovu měnit svého hegemona, ani proti jeho rozhodování ve světě vystupovat. Kde asi tak budeme hledat nového? Zpátky k Rusku? Nebo snad Čínu?!

P. Kučera 12.9.2019 7:41

Pane Hlosto, mluvíte o hegemonovi, ale zahraniční politika je v EU stále v pravomoci jednotlivých států. Je to špatně? Je to dobře? Ale co je jisté, tak prezident stát reprezentuje v zahraničí, ale za zahraniční politiku je zodpovědná vláda. Pokud se v postojích liší, musí si problém předem prokonzultovat, aby mluvili stejně. Ale poslední slovo má vláda!

U nás, to vidíme na ohlasech i na tomto blogu, jsme většinově stále "napsáni" na krále. Jako král se choval TGM, pak i Beneš, dokonce i k bolševickým prezidentům lidé vzhlíželi. Havel v metodách TGM víceméně pokračoval, víc suverenity projevoval Klaus, a přímo volený (což byla obrovská chyba) Zeman se už utrhl docela.

P. Hlosta 12.9.2019 7:54

Jsem tady snad jediný, který tvrdí, že funkci prezidenta by měli zákonodárci v ústavě úplně zrušit. Jenže on se jim prezident hodí. Mají zástupný problém pro občany. Namísto řešení podstatného se řeší prezident. Patrně jediný nechápu význam prezidenta v Česku a mám ho za nadbytečnou figuru u moci.

M. Prokop 12.9.2019 7:47

Kolébka Srbů tečka. Možná i vykřičník nebo otazník. :-P

J. Havelka 12.9.2019 6:50

Poručík Dub na Hradě ještě nepobýval!

P. Spáčil 12.9.2019 6:57

Vy byste se na Hrad nedostal.;-D

J. Vobr 12.9.2019 6:47

KOTAZ TO MÁ MAXIMÁLNĚ DO ŠVESTEK !!!

Už je hlášenej přímo Jourové a v kopii Mařákovi !!!

:-)))

M. Mařák 12.9.2019 6:57

[>-]VSláva práskačskému tlačítku, specifickému projevu národní povahy české, našeho rysu národního.V[>-]VEUR^

J. Vobr 12.9.2019 7:02

SVOBODU SKOTSKU A KATALÁNSKU !!!

______________________________

:-)))

:-)))

Skotsko chválíme a Katalánsko bacáme !!!

A. Trick 12.9.2019 7:16

Vraťte Irsko Irům!

M. Mařák 12.9.2019 7:26

Pište za sebe, já i Moravě přeji žlutou EU svobody hvězdičku.R^VEUR^EUEUEUEUEUEUVEU;-D

1*********************

J. Vobr 12.9.2019 6:41

K TOMU KOSOVU BYCH ŘEKL ASI TULIK :

________________________________

https://www.youtube.com/watch?v=jVpJG4C2HMg

:-)))

M. Zikmund 12.9.2019 6:33

Prezident Zeman prohlásil, že kosovští politici jsou váleční zločinci a že bychom měli zvážit kroky pro odvolání uznání státu Kosovo. Podle Astona je proto Zeman neřízená střela a měl by být parlamentem usměrněn. Míní tedy, že prezident by měl být řízená střela? Kým by měl tedy být řízen? Parlamentem, který ho nevolil? Novináři, politiky EU, panem Bakalou tak, jako někteří další? Měl by být usměrněn, aby neříkal věci, které nechceme slyšet, protože se nehodí do krámu? Je to zvláštní, když komunální politici vyvolávají aféry s dopadem na celostání zahraniční politku, dostane se jim mediálního uznání, ale když prezident, který dle Ústavy zastupuje stát na venek, řekne svůj názor, tak je neřízená střela, vyžadující usměrnění parlamentem.

V. Mokrý 12.9.2019 6:36

Tak jest ! 1*

V. Mokrý 12.9.2019 6:39

Loutka na šňůrkách by se mnohým z jmenovaných velmi líbila. Doufejme, že se tak nestane ani u příštího prezidenta !

J. Vobr 12.9.2019 6:48

Máš pravdu přecedo !!!

https://www.youtube.com/watch?v=jVpJG4C2HMg

:-)))

P. Spáčil 12.9.2019 6:55

R^

J. Vobr 12.9.2019 6:33

ALE JE TU KRÁSNĚ !!! DÍKY MATIČKO DOBROTIVÁ !!!

;-DV8-oEUEUR^R^XXX!!!!VVEU

V. Mokrý 12.9.2019 6:40

V tomhle novym tyátru moc ne !!

J. Vobr 12.9.2019 6:45

Ty Kotaz, ty už seš hlášenej přímo Jourové a v kopii Mařákovi !!!

Dávám ti to maximálně do švestek !!!

:-)))

:-)))

M. Mařák 12.9.2019 6:53

R^EUEUEUEUEUEUVVVEUEUEUEUEUR^;-D

1********************

Eminenter!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P. Kučera 12.9.2019 6:30

Takže Kosovo.

Kdo jsme to tehdy sledovali, víme, jak ministr zahr. Schwarzenberg dlouho váhal, byli jsme mezi zeměmi, které diplomaticky uznaly Kosovo, snad poslední. Opravdu se to podobá anšlusu Krymu, nebo v r. 1938 našich Sudet. Dnes jde ale o něco jiného:

Za (mj. i tu zahraniční) politiku u nás zodpovídá vláda, která získala důvěru parlamentu, vzešlého z voleb. Pravomoci tu má především ministr zahraničí, v hlavních krocích schvaluje jeho kroky celá vláda. Ze zákona za své činy neodpovědný prezident MUSÍ tuto politiku respektovat, tečka. Ano, Zeman je zcela neřízená střela, stařík nad hrobem, a jeho kroky se vůbec netýkají jeho, ale budoucnosti ČR. Jestliže se prezident snaží, aby naše budoucnost byla chaotická, závislá na autoritativních krocích prezidenta, tak tu jsou kroky, jak věci napravit. Už dávno jsem se zbavil pocitů nenávisti, ale takové chování mi velice vadí, ba zraňuje, a nemohu s ním souhlasit. Na Hradě nám prostě sedí monstrum. Proč se zrovna náš prezident musí angažovat v intercivilizačním konfliktu mezi pravoslavnými Srby a islámskými Kosovci, a zároveň peskovat veškerou oprávněnou kritiku politiky pravoslavných Rusů a konfuciánských Číňanů, vměšujících se do našich vnitřních záležitostí? Dmes s Astonem zcela souhlasím.

Dobrý den

M. Zikmund 12.9.2019 6:41

To jste kde v Ústavě vyčetl, že prezident musí respektovat zahraniční politiku vlády?

P. Kučera 12.9.2019 7:34

V ústavě lze dočíst, že za zahraniční politiku země zodpovídá vláda prostřednictvím ministerstva zahraničí Prezident "jen" reprezentuje stát navenek (ale zahraniční politiku netvoří).

M. Zikmund 12.9.2019 8:08

Dle čl.63 prezident zastupuje stát na venek, sjednává mezinárodní smlouvy atd. a to sjednání může přenést na premiera případně ministra. Toto (a další pravomoci) podléhá spolupodpisu premiera. Za tato rozhodnutí nese zodpovědnost vláda. Např. mezi další takové pravomoci patří milosti, i ty podléhají spolupodpisu premiera. Znamená to z vaší logiky, že milosti uděluje resp. o nich rozhoduje vláda? Takže znova - kde jste se to v Ústavě dočetl, že "za zahraniční politiku odpovídá vláda prostředníctvím MZV a prezident jen reprezentuje navenek a zahraniční politiku netvoří"?

A. Trick 12.9.2019 7:19

Jeho Jasnost ráčila neváhat. Jeho Jasnost ráčila čekat na vhodný okamžik.

P. Dvořák 12.9.2019 6:30

Extempore kolem Kosova nenastalo se Zemanovým výrokem, ale uznáním Kosova, na jehož předsedu vlády byl vydán mezinárodní zatykač, takže než to Madlenka Ólbrajtovic ušoulala, nemohl za hranice.

HNUS! ;-€

A. Forman 12.9.2019 6:27

Respekt k výsledku demokratických voleb..... ten by měly mít především obě sněmovní komory ! Ty také vzešly z demokratických voleb, takže pokora především... mám mnoho výhrad k panu Zemanovi a to nejen za dobu zastávání prezidentského úřadu, prakticky je toho málo, s čím bych s ním souhlasil, ale snižovat se ke spratkovskému chování lůzy, to nepřekousnu a praktikovat to nehodlám. A zpovykanci v poslaneckých lavicích je přímo děs.

P. Kučera 12.9.2019 6:36

Pane Formane, za zahraniční politiku státu je u nás zodpovědná vláda. Jeho kroky v zahraničí prostě musí být v souladu s politikou naší vlády, a pokud tomu tak není, nemá za své činy neodpovědný prezident na Hradě co dělat.

A. Forman 12.9.2019 6:42

Ano ? Já to obrátím, a nemá snad vláda, ministerstvo revidovat některá rozhodnutí a výroky ? Kdo z vlády dnes ví, že T.G.M. cestoval právě na srbský pas, nebo kdo z nich ví, že v době, kdy nás přepadla vojska VS tak Jugoslávie mobilizovala ? Držela s námi basu, tak proč takové rozhodnutí jako je uznání Kosova ? Protože je to in a cool ? A co to bude příště, rána do vazu ?