Ta naše sněmovna česká
Tím odvolání na Hašlerovu písničku končí, protože česká sněmovna je všechno, jenom ne hezká. Je ochromena obstrukcemi a tento stav trvá i ve chvíli, kdy píši tyto řádky. Obstrukce jsou oblíbeným tématem pro politické komentátory. Často při té příležitosti připomínají, že obstrukce byly časté i za Rakouska-Uherska. V českém zemském sněmu a v říšské radě na sebe poslanci řvali, prali se a lámali nábytek. To by ale nemělo být omluvou natož ospravedlněním pro obstrukce aktuální: víme, jak to nakonec dopadlo. Rakousko-Uhersko skončilo rozpadem ke škodě všech zúčastněných, přestože na začátku mělo všechny předpoklady pokračovat dějinami jako multinárodní, hospodářsky velmi úspěšný stát.
Obstruuje celkem logicky vždycky opozice, aktuálně je to ANO a SPD. Patent na to nemají, v minulosti se jako obstruant vyznamenal třeba Petr Nečas, hrobník ODS. Obstrukce se praktikují i v jiných parlamentech. Má to být zásadní výkřik opozice, s drtivým dopadem na veřejné mínění. Jelikož se teď obstruuje pořád, má to jediný efekt – lidi právem nadávají, že se v parlamentu jen naprázdno žvaní. Politický ohlas nulový.
Je to samozřejmě problém politické kultury. O ní se ale nedá vůbec mluvit. Těžko říct, kdo nese za současný stav větší vinu. Babišovo ANO vrazilo na politickou scénu jako „protikorupční hnutí‟ s pokřikem, že všichni ostatní jsou polistopadový kartel a je třeba s nimi zamést. Polistopadový kartel se pak prohlásil za „demokratický blok‟. Ve volbách pak volič rozhoduje, co je mu sympatičtější, jestli „protikorupční hnutí‟ vedené daňovým kouzelníkem anebo „demokratický blok‟ ve kterém každý každému mydlí schody.
Prognóza z úterý večera: Sněmovna bude jednat hluboko do noci. Musí, protože hlasovat o zákonu může jen ve středu a v pátek. Zatím to nevypadá, že by mělo dojít na hlasování o zákonu, který veřejnost mimořádně zajímá, totiž o financování ČT a ČRo, zahrnující „daň z mobilů‟, tedy zákon, který vládní koalici do příštích voleb položí nejvíc klacků pod nohy. Světlo na konci tunelu není. Našlo se několik poslankyň, například Martina Ochotnická z Topky a Marie Jílková od lidovců, které navrhují změnu jednacího řádu. Jenže naděje na uskutečnění je pramalá. Vládní blok má reálnou naději na odchod do opozice. To by pak ještě scházelo, aby nechala vládní většinu schvalovat zákony bez obstrukcí!