27.9.2021 | Svátek má Jonáš


Svoboda slova odsud potud

12.5.2021

Nejvyšší soud upřel kardinálovi pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi nárok za omluvu za zásah do osobnostních práv. Byl dotčen inscenací divadelní hry režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí na přehlídce Divadelní svět v květnu 2018. Předváděl se tam Ježíš Kristus znásilňující muslimku a také tam umělkyně vytahovala z vaginy státní vlajku. 

Aby bylo rozuměno, tu vlajku, kterou měli naši vojáci na Dukle a v Tobruku a kterou nesli zkrvavenou demonstranti ulicemi Prah v srpnu 1968. Podle zákona 352/2001 sbírky lze státní vlajky používat pouze v souladu se zákonem, a to vhodným a důstojným způsobem. Vlajka vysoukaná z vaginy nebyla předmětem sporu, nicméně jaksi předpokládám, že ani nestojí za to se takovou bagatelou zabývat. Takže příště může Národní divadlo v Brně předvádět, jak si někdo státní vlajkou vytírá zadek, pokud to vhodně ideologicky zdůvodní. Frljičova hra podle mínění významného církevního exponenta Tomáše Halíka má za cíl „provokovat k myšlení“.

City kardinála Duky mohou tedy jít stranou, je třeba provokovat k myšlení. Jestlipak by Národní divadlo v Brně uvedlo hru, ve které Buddha znásilňuje kněžku hinduistického chrámu? Asi ne, taková blbosti by nikoho nenapadla, protože buddhisté nepodřezávají učitele a nestřílejí rakety na otevřené město. Nejvyšší soud – a není v tom zdaleka sám, francouzští kolegové dali placet vyhazování židovských stařen z oken, pokud statečný mládenec je k výkřiku Allahu akbar posílen jointem – dal najevo, jak široká je u nás svoboda slova.

To, že je široká, neznamená, že není vymezena.

Pokud to tedy chápu, můžete se dopustit jakéhokoli výroku a namalovat cokoli zhanobujícího a napsat i ten nejhnusnější pamflet, pokud se bude týkat křesťanů, Židů, lidí vydělávajících si prací, lidí žijících v manželství muže a ženy a vychovávajících děti, vojáků, policistů a osob ve státní službě vůbec, nic dalšího mě nenapadá, cítím přítomnost hranice, dál pak už jsou fobie a ismy a hnědá barva, tam už se neprovokuje k přemýšlení, tam už se trestuhodně uráží a je třeba to zadupat a také ztrestat, aby si pro příště nějaké takové provokativní myšlení každý rozmyslel.

Aston Ondřej Neff


M. Ilsner nandat jim ještě nášup 23:12 12.5.2021
M. Ilsner 2) a 3) se nestane 22:19 12.5.2021
V. Klepetko A proč vlastně? 22:19 12.5.2021

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.