Světe, div se
Námětů pro divení se nám svět nabízí požehnaně. Někdy jde až rozum stranou. Tak třeba že Google přišel s kvantovým počítačem, který za pět minut vypočítal úlohu, která by běžným počítačům trvala tolik let, že by to číslo mělo za sebou pětadvacet nul. Moje maminka, když ji opravdu něco překvapilo, říkala „to se podívejme, to se podívejme‟. Google by jí k tomu dal skvělou příležitost.
Jsou ale i skromnější náměty k podivení se. Uvedu dva.
Ústavní soud zrušil takzvaný lex Babiš II., tedy zákon podle kterého politici nesmí vlastnit média. Není to tak, že by si ústavní soud myslel, že by politici měli vlastnit média. Zmíněný zákon zamázl proto, že byl připojen jako takzvaný přílepek k jinému zákonu, a jako takový nebyl standardně projednán jako samostatný zákon. Dobře si počínali ústavní soudci v Brně! Nicméně prostor k divení se tu je. Proč dali poslanecké sněmovně výchovný pohlavek až teď? Už před víc než deseti lety agilní studenti zjistili, že jako přílepek je:
- novela o vinařství a vinohradnictví v zákoně o provozu na pozemních komunikacích,
- odškodnění klientů zkrachovalých bank v zákoně o státních symbolech,
- zadávání veřejných zakázek v zákoně o surových diamantech,
- novela o zoologických zahradách v živnostenském zákoně,
- paragraf o horské službě v novele zákona o civilním letectví.
A tak dále. Aktuálně nám ministr Marin Baxa slibuje, že šikovným přílepkem znemožní Radě pro rozhlasové a televizní vysílání vykonávat cenzurní dohled nad podcastery a influencery. No uznejte, není to námět k podivení se?
Druhý příklad.
Víme, že v Sýrii padla Asadova diktatura a co ji nahradí, známo není.Vypadá to na chaos. Washington dal najevo, že novou vládu uzná, pokud bude ctít menšiny a práva žen. Toto k podivu není, nezbláznili se, je to normální, víme přece, že až do 20. ledna vládne v USA Demokratická strana.
V Evropě a zejména Německu se diskutuje, co se syrskými uprchlíky. Žije jich tam 1,3 milionu. Vrátí se domů? Bude jim odebrán nárok na asyl? V Německu se objevila zpráva, že kdyby vláda začala Syřany vracet nebo jim rušit povolení k pobytu, tamní systém zdravotní péče by přišel o více než pět a půl tisíce lékařů, z nichž drtivá většina pracuje v nemocnicích, píší Hospodářské noviny. Ejhle, důvod k divení se. Proč nevycházet vstříc lidem ochotným a schopným pracovat a naopak pravidla zpřísnit pro zločince a násilníky (v první řadě) a v druhé pro ulejváky parazitující na sociálním systému? Pracuj, zůstaň, nepracuješ, koukej mazat. Proč to není možné? V Německu, ale i u nás, vždyť v Česku úřady taky buzerují zahraniční pracovníky a ženou je do šedé ekonomiky a do pracovních podmínek blízkým otroctví? Proč to tak je?
Na to mohu říct jen „světe, div se‟.